Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Z radiowej biblioteki: "Dwanaście srok za ogon" w radiowej bibliotece

Nie ma lepszej pory na obserwacje ptaków niż wczesna wiosna - mówi Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon" (Czarne) i w kilkunastu opowiadaniach udowadnia, że świat przyrody jest nieskończonym źródłem najgłębszych przeżyć, fascynacji, inspiracji literackich, malarskich czy filmowych. Radiowa biblioteka, od poniedziałku do piątku o 11:45. Czyta Juliusz Chrząstowski.

Juliusz Chrząstowski czyta opowiadania Stanisława Łubieńskiego. Fot. RK

Skrzydlaci sąsiedzi w Krakowie

Stanisław Łubieński przyznaje, że jest tylko amatorem ornitologii, jego pasja ma wzloty i upadki, nigdy nie zajmował się obserwowaniem ptaków ani zawodowo, ani specjalnie regularnie. Ale ptasi bohaterowie powracają do niego, intrygują, proszą o opisanie. Znajdziemy więc w tej książce historie z wypraw do parków, lasów czy rozlewisk, ale też fascynujące obserwacje i zaczerpnięte z naukowych opracowań informacje, a do tego barwne opowieści o malarskich czy filmowych obrazach z ptakami w głównych rolach. Łubieński przyznaje, że nie mógłby napisać encyklopedii, czy leksykonu ptaków, bo nie wszystkie gatunki go interesują, nie wszystkie lubi i nie potrafiłby im poświęcić uwagi.

To jest bardzo osobiste podejście do ornitologii i dzięki temu teksty Łubieńskiego stają się nam tak bliskie. A po przeczytaniu jego historii z pewnością z większą uwagą będziemy unosić głowy czy nasłuchiwać porannych śpiewów.

W radiowej bibliotece fragmenty książki czyta Juliusz Chrząstowski. Zapraszamy do słuchania od poniedziałku do piątku o 11:45. 

Posłuchaj 1. fragmentu Posłuchaj 2. fragmentu Posłuchaj 3. fragmentu Posłuchaj 4. fragmentu Posłuchaj 5. fragmentu
Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię