Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.8.12.2019 r.

Portret J.Heweliusza 1677 autor. Daniel Schultz ( fot.Wikipedia)

 

Pochodzący z bogatej luterańskiej rodziny browarników, gdańszczanin JAN HEWELIUSZ (1611 -1687) był astronomem, matematykiem, wynalazcą i konstruktorem instrumentów naukowych.

Ale jak każdy człowiek musiał się leczyć.

Kto, z jakich chorób i jakimi metodami leczył siedemnastowiecznego geniusza ? - wyjaśnia prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj!

 

 

 


 

 

Struktura diamentu ( fot. Anton/Wikipedia).

 

DIAMENT to bardzo rzadki minerał.  Jest najtwardszą znaną substancją występującą w przyrodzie.

Francuski fizyk i chemik ANTOINE LAVOSIER (1743 -1794) po raz pierwszy spalił diament pod szklanym kloszem, używając promieni słonecznych skupionych soczewką.  Udowodnił w ten sposób, że diament to czysty węgiel.

Oszlifowany diament nazywa się brylantem i jest przedmiotem pożądania klientów sklepów jubilerskich.

O innym współczesnym wykorzystaniu diamentu opowiada mineralog z Akademii Górniczo - Hutniczej prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI.

Posłuchaj!

 

 


 

 

(fot.Zyxist/Wikipedia)

 

Profesor STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina krótkie życie TADEUSZA ZAROSŁEGO - chemika i petrografa, urodzonego w Krakowie w 1907 r.

Pracę naukową rozpoczął w Akademii Górniczej, lecz wybuch wojny przekreślił jego marzenia o dalszej naukowej karierze, gdyż w wieku 32 lat zginął pod Lwowem we wrześniu 1939 r.   Posłuchaj! 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię