ZAGADKA REGIONALNA ( 12.04.)
Przysiółek wsi Sieradza w gminie Żabno, na dawnej trasie kolejowej z Tarnowa do Szczucina. Kiedyś znajdował się tam przystanek osobowy o tej samej nazwie, jedyny pomiędzy Żabnem a Dąbrową Tarnowską. Dziś ta nazwa urzędowo nie istnieje, choć przysiółek ma sołtysa.
Proszę podać nazwę tego przystanku kolejowego i tego przysiółka.
ADRES INTERNETOWY: [email protected]
do godz. 7. 30 dnia 12.04.15 r.
UPOMINKI:
„Przewodnik po Wojniczu inaczej” JÓZEFA SZYMAŃSKIEGO
„Ozwa” zbiór opowieści o ludziach z Podhala BEATY ZALOT
„Kuchni Żupnej dawne dzieje” MAŁGORZATY PIERY
W NIEDZIELĘ 12 KWIETNIA W PROGRAMIE:

smażone stokrotki (fot.K.Ceklarz)
Przednówek (przed nowymi zbiorami) – historyczne określenie czasu liczonego na wsi pomiędzy okresem kończenia się zapasów żywności z poprzedniego roku w gospodarstwach, (zwykle pod koniec zimy), a okresem zazielenienia się łąk (w stopniu umożliwiającym rezygnację z karmienia bydła paszą zimową) i pierwszych plonów w nowym roku.
Jak radzono sobie dawniej na Podhalu z przednówkowym głodem, jakie potrawy wtedy spożywano? O warmuzie, mojkach i sypulkach, które ratowały życie mówi etnograf KATARZYNA CEKLARZ ze Stowarzyszenia „Kulturowy Gościniec” z RABKI – ZDROJU.

Ma chłodne nazwisko, za to gorące serce. Pomoc innym stała się głównym celem jego działania, jego pracy, sensem życia. MAREK LUTY (rocznik 1955), od ponad dekady jest szefem Ośrodka Szkoleniowo – Wypoczynkowego Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP „Kirowy Gościniec” w Kościelisku. 35 lat poświęcił ratownictwu, z czego 25 lat ratownictwu górskiemu,a 10 ratownictwu medycznemu ZOSP RP. Człowiek ciągle się uczy, uczy także na błędach twierdzi MAREK LUTY.

fot. Jakub Hałun/Wikipedia
12 kwietnia 1850 r. rozpoczęto budowę Twierdzy Kraków.
Początkowo projekt, realizowany w latach 1850–1860 opierany był na odziedziczonym po Wolnym Mieście oraz fortyfikacjach Podgórza. Na przedpole wysunięte były cztery forty. Dwa z nich, 12 i 17 znajdowały się na wschód od twierdzy. Na zachodzie znajdował się fort 2 (3) "Kościuszko" okalający kopiec. Na południu znajdował się fort 33 „Krakus”. Na jego zapolu umieszczono dwie wieże artyleryjskie 31 i 32. Wawel spełniał rolę cytadeli. Budowę wymienionych dzieł zakończono na ogół w 1856–1858.
O Forcie 38 „Skała” i jego tajemnicy z przełomu XIX i XX w. opowiada krakowski historyk Michał Kozioł

fot.Wikipedia
Zamek na Górze św. Marcina w TARNOWIE został zbudowany w I połowie XIV w. W latach swej świetności, w XVI w. był nawet przez krotki czas królewską rezydencją wygnanego z Węgier króla JANA ZAPOLYI( 1487 – 1540). W r. 1528 JAN AMOR TARNOWSKI udzielił mu półrocznej gościny na swym zamku. Jakie były dalsze losy tej rezydencji, dlaczego i w jakich okolicznościach stała się ruiną?
Posłuchaj historyka z Muzeum Okręgowego w Tarnowie dr KAZIMIERZA BAŃBURSKIEGO.