Radio Kraków

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu

W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec Koronny odwiedziło ponad 31,5 tys. gości

W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec Koronny odwiedziło ponad 31,5 tys. gości - mówi PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej. Wskazał, że dla Polaków Wawel to "święta góra", punkt odniesienia, miejsce, które nas łączy i objaśnia naszą wspólną historię.

Lato na Wawelu

Zamek Królewski podczas letnich miesięcy zaprasza na nowe wystawy stałe i czasowe, festiwale muzyczne, nowe trasy zwiedzania, półkolonie, warsztaty, grę terenową i wiele innych atrakcji.

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu

Wielkie otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu

30 czerwca jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2022 roku – otwarcie Nowego Skarbca Koronnego na Zamku Królewskim na Wawelu. Podczas wydarzenia nie zabraknie też redakcji Radia Kraków i Radia Kraków Kultura.

Co zobaczymy w Nowym Skarbcu Koronnym na Wawelu?

Jeszcze tylko dzień dzieli nas od otwarcia Nowego Skarbca Koronnego na Wawelu - najważniejszego wydarzenia w tegorocznym programie muzeum. Nowa, stała ekspozycja w Zamku Królewskim na Wawelu ideowo nawiązuje do istniejących tu kiedyś instytucji: Skarbca i Archiwum Koronnego. Jaki kształt będzie mieć nowa wystawa, co na niej zobaczymy, a czego nie - na pytania Justyny Nowickiej odpowiada dyrektor wawelskich zbiorów Andrzej Betlej.

30 czerwca w Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie ekspozycja Nowego Skarbca Koronnego

W Radiu Kraków zaglądamy do pracowni konserwatorskich, gdzie ostatnim zabiegom poddawane są wawelskie skarby. A także bezcenne depozyty. Naszym przewodnikiem po powstającej wystawie jest kustosz Dariusz Nowacki, szef zespołu kuratorskiego, przygotowującego ekspozycję.

Okazalszy, piękniejszy i pilnie strzeżony - Skarbiec Koronny na Wawelu przechodzi gruntowny remont

Ponad tysiąc pamiątek, kosztownych skarbów, trofeów bitewnych i symboli, które zmieniły bieg polskiej historii, już niebawem zapełni sale wyremontowanego Skarbca Koronnego Zamku Królewskiego na Wawelu. Z istniejących dotychczas czterech sal, ekspozycja powiększy się do dwunastu. Wystawa będzie zawierała podpisy wielojęzyczne, audioprzewodniki w ośmiu językach oraz tyflografiki i wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na półmetku prac Wawel odwiedziła Joanna Gąska. Po komnatach oprowadzał ją dyrektor królewskiej rezydencji na Wawelu prof. Andrzej Betlej.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię