Drugi po Chopinie

Karol Szymanowski urodził się w 1882 a zmarł w 1937 roku. Uznawany jest za drugiego po Fryderyku Chopinie, najwybitniejszego kompozytora w historii polskiej muzyki. W wieku siedmiu lat rozpoczął swoją edukację muzyczną. Najpierw uczył go ojciec, a następnie chłopca posłano do szkoły muzycznej, kolejno studiował w Warszawie. W jego twórczości wyróżnia się trzy okresy: wczesny, gdzie skupiał się na romantyzmie i inspirował się Straussem, środkowy z nawiązaniami do orientu i antyku oraz ostatni - dojrzały, w którym czerpał z folkloru.

Od pensjonatu do muzeum

Początki willi "Atma" sięgają 1890 roku. Wybudowano ją jako typowy pensjonat dla letników odpoczywających pod Tatrami. Drewniany obiekt reprezentuje styl zakopiański, choć nie jest on tak okazały jak chociażby willa "Pod jedlami". Uroku dodaje jednak kameralne położenie i klimatyczna weranda z wiklinowymi meblami. W 1974 roku "Atmę" przekazano Muzeum Narodowemu w Krakowie, a dwa lata później uroczyście otworzono muzeum biograficzne. Inicjatorką była siostrzenica artysty Krystyna Dąbrowska zwana "Kicią".

Skarby Małopolski w Radiu Kraków, sobota 13 stycznia o 18:05. Oprowadza Agnieszka Gąsienica-Giewont - opiekunka ekspozycji. Zaprasza Magdalena Zbylut-Wiśniewska.