Radio Kraków

uchwała antysmogowa

Czy zmiana uchwały antysmogowej spowoduje utratę pieniędzy unijnych? "Nie ma takiego zagrożenia"

Nie ma zagrożenia utraty pieniędzy unijnych z powodu zmiany uchwały antysmogowej - przekonuje Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego. W poniedziałek sejmik głosami zjednoczonej prawicy i PSL zdecydował, że zakaz używania pieców pozaklasowych zostanie przesunięty z 1 stycznia 2023 roku na 1 maja roku 2024. Z Józefem Gawronem rozmawiał o tym Jacek Bańka

Kontrowersje po przesunięciu terminu wymiany kopciuchów. Czy jest szansa na czyste powietrze w Małopolsce?

Kopciuchy w Małopolsce miały być zakazane już za trzy miesiące, po zmianach w uchwale antysmogowej można z nich korzystać do końca kwietnia 2024 roku. To dwa sezony grzewcze.

Rafał Bochenek: Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązywała i obowiązuje

Nie likwidujemy uchwały antysmogowej, ona obowiązuje, tylko przesunięty został termin wprowadzenia zakazu palenia w kopciuchach - mówił nasz poranny gość porannej rozmowy Radia Kraków poseł PiS Rafał Bochenek. Zdaniem posła Bochenka, odroczenie terminu wymiany źródeł ciepła było konieczne ze względu na różne problemy związane między innymi z brakiem sieci gazowej w niektórych gminach. Apelowały o to także gminy na południu Małopolski.

Sejmik województwa małopolskiego wydłużył termin wymiany starych pieców węglowych do kwietnia 2024 roku

W sejmiku województwa odbyła się sesja, na której zapadła decyzja o zmianie uchwały antysmogowej. Z pozaklasowych kotłów będzie można korzystać do końca kwietnia 2024 roku, czyli przez dwa sezony grzewcze. Za było 25 radnych, przeciw 11.

Robert Bylica: Nikt nie będzie pozwalał na palenie śmieciami

Będziemy się starali przedłużyć okres realizacji uchwały antysmogowej, ale nie będzie to też okazja do jakichś patologii - mówił między innymi na Antenie Radia Kraków Robert Bylica, radny Województwa Małopolskiego, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, Prawo i Sprawiedliwość. Rozmowa Wojciecha Jakubowskiego.

Konsultacje ws. wydłużenia uchwały antysmogowej. Więcej głosów przeciw?

Znamy oficjalne wyniki konsultacji społecznych ws. wydłużenia uchwały antysmogowej dla Małopolski. Do urzędu wpłynęło ponad 6 tysięcy uwag.

Grzegorz Cichy: Opóźnienie wejścia uchwały smogowej jest mądrym posunięciem

Ta uchwała antysmogowa była potrzebna, ale dzisiaj musimy popatrzeć na tę rzeczywistość, jaką mamy za wschodnią granicą. Dzisiaj trzeba popatrzeć trzeźwo na to, co wokół nas się dzieje. Jeżeli jest problem z kupieniem opału, jest drogi prąd, drogi gaz, trudno o szybkie przeprowadzenie inwestycji kotłowni gazowych czy pompy ciepła, bo nie ma tego produktu – mówił między innymi Grzegorz Cichy, Burmistrz Gminy i Miasta Proszowice w rozmowie z Wojciechem Jakubowskim na antenie Radia Kraków.

Co dalej z małopolską uchwałą antysmogową: klamka zapadła?

Zbliża się czas podjęcia ostatecznej decyzji, czy od 1 stycznia przyszłego roku nadal będziemy mogli palić w Małopolsce kopciuchami. Zarząd województwa chce, aby wejście w życie uchwały antysmogowej przesunąć o rok, tłumaczy to między innymi złą sytuacją ekonomiczną. Pojawiają się też jednak głosy sprzeciwu.

Stanisław Bisztyga: jeśli chodzi o uchwałę antysmogową, mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek

- W sprawie uchwały antysmogowej zderzają się dwa skrajne stanowiska: dalej trzeba palić w piecach a mieszkańcy Krakowa uważają, że to dla nich koniec świata – powiedział na antenie Radia Kraków Stanisław Bisztyga, Radny Sejmiku Małopolskiego z Platformy Obywatelskiej. Czy uda się znaleźć rozwiązanie, które w obliczu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego przyniesie dobre rozwiązanie?

Witold Kozłowski: W obecnej sytuacji nie ma szans, żeby zrealizować uchwałę antysmogową do końca roku

- Rekomendacja zarządu województwa w sprawie uchwały antysmogowej będzie taka, jak wynika z konsultacji społecznych - zapowiedział na antenie Radia Kraków marszałek Małopolski, Witold Kozłowski. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że w konsultacjach społecznych mieszkańcy i samorządy opowiedzieli się za zmianą terminu zapisanego w uchwale antysmogowej. Chodzi o likwidację pozaklasowych kotłów na paliwo stałe. Zgodnie z uchwałą antysmogową mają zostać zlikwidowane do końca roku. Zarząd województwa zaproponował przedłużenie tego terminu o rok. Sprzeciwiają się temu organizacje ekologiczne, aktywiści antysmogowi i samorządy największych miast. "Nasze stanowisko jest takie, że w ostatnim czasie zaszło bardzo dużo zmian i w związku z tym zaproponowaliśmy przedłużenie tego okresu. Tym bardziej że i tak nie ma szans, by uchwała została zrealizowana do 31 grudnia. Ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejmik województwa" - mówił marszałek Kozłowski w porannej rozmowie Radia Kraków.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię