Jak ustalił reporter Radia Kraków, w procesie o zabójstwo Iwony Cygan do przesłuchania pozostało jeszcze około 40 świadków, ale także kilku biegłych, których przesłuchania trwają niekiedy na kilku posiedzeniach. Z uwagi na 26 lat, które upłynęły od tej zbrodni, zmieniły się adresy świadków, niektórzy wyjechali za granicę. Dlatego nie zawsze udaje się ich wezwać i przesłuchać w wyznaczonym terminie. W najlepszym razie proces może się zakończyć na przełomie roku.

W sprawie oskarżonych jest 17 osób. O zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Iwony Cygan oskarżony jest Paweł K. oraz jego ojciec Józef. Przyjaciółka Iwony - Renata - odpowiada za składanie fałszywych zeznań. Z kolei 14 byłych i emerytowanych policjantów ze Szczucina i Dąbrowy Tarnowskiej jest oskarżonych o niedopełnienie obowiązków i utrudnianie śledztwa.

Żadna z osób oskarżonych nie przyznaje się do winy. Wszyscy przebywają już na wolności. Mimo tego proces w sprawie zabójstwa Iwony Cygan nadal toczy się z wyłączeniem jawności i media nie mogą go relacjonować.

Tymczasem w sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości. Dziennikarz portalu Onet Mateusz Baczyński podważa ustalenia i dowody Prokuratury Krajowej oraz policjantów z Archiwum X, które mają obciążać oskarżonych w sprawie o zabójstwo Iwony Cygan. Prokuratura, odpowiadając na jeden z reportaży Baczyńskiego, przekonywała, że zawiera nieprawdziwe informacje i manipulacje oraz jest świadomą i celową próbą wpłynięcia na toczący się proces.

Dla mnie to jest bardzo trudna sprawa. Na pewno tam była zmowa milczenia, natomiast ja dzisiaj już nie potrafię powiedzieć, gdzie jest prawda, gdzie jest fałsz. Rozmawiałem z policjantami, którzy wtedy tam byli, którzy tam pracowali i po latach dowiedziałem się, że człowiek, z którym rozmawiałem, po prostu kłamał, jak się to określa, w żywe oczy, bo w tej sprawie po prostu mataczył, był zamieszany

- mówił w Radiu Kraków współtwórca Archiwum X, był policjant i twórca kanału Kryminalny Patrol Dariusz Nowak.

Na czym polega praca Archiwum X?

„ci” - słuchowisko Radia Kraków oparte na prawdziwych wydarzeniach

W środę 1 maja o godzinie 15:00 na antenie Radia Kraków wyemitujemy słuchowisko, które powstało w oparciu o historię zabójstwa Iwony Cygan.

Historia pokazana w słuchowisku pokazuje mechanizmy funkcjonowania systemowej manipulacji, zbiorowego lęku. Jest opowieścią o ludziach z drugiego planu zbrodni, o zwykłych obywatelach, którzy z różnych powodów przez wiele lat zdecydowali się milczeć. Usłyszymy ich głosy, emocje i lęki, które są typowe dla niebezpośrednich ofiar zbrodni, obnażając mechanizmy psychicznych zależności, które są niebezpieczne, a którym człowiek naturalnie ulega

- pisze autorka tekstu Patrycja Babicka.

„ci” - nowe słuchowisko Radia Kraków oparte na prawdziwych wydarzeniach