Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tarnów: Sypią się mury przy Bernardyńskiej

  • Tarnów
  • date_range Piątek, 2013.06.14 08:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:32 )
Straszą zarówno turystów jak i mieszkańców w samym centrum Tarnowa. Mury obronne przy ulicy Bernardyńskiej rozsypują się z dnia na dzień, a miasto chce je remontować dopiero za rok.

fot. B. Maziarz

Posłuchaj o murach, które straszą mieszkańców
Rozsypujące się z dnia na dzień mury miejskie przy ulicy Bernardyńskiej szpecą centrum Tarnowa.

W tegorocznym budżecie miasta znalazło się wprawdzie 100 tysięcy złotych, ale to wystarczy jedynie na badania i przygotowanie projektu remontu. Resztę pieniędzy miasto będzie chciało pozyskać z Ministerstwa Kultury oraz środków unijnych, ale dopiero za kilka miesięcy.

W poprzednich latach dzięki unijnym funduszom Tarnów wyremontował już mury obronne w rejonie ulicy Szerokiej, Wąskiej, Targowej, Bramy Pilźniejskiej oraz Placu Rybnego. Te przy Bernardyńskiej na remont poczekają jednak prawdopodobnie co najmniej do przyszłego roku.


Mieszkańcy zwracają jednak uwagę, że urzędnicy już dawno powinni posprzątać cegły, które zalegają pod rozpadającym się murem. Tarnowski magistrat odpowiada, że takie prace zostały już zlecone odpowiednim służbom, ale wcześniej muszą one zapytać o to konserwatora zabytków.Szef tarnowskiej delegatury urzędu konserwatora zabytków, Andrzej Cetera w rozmowie z Radiem Kraków przekonuje jednak, że w podobnych sytuacjach powinien zadziałać zdrowy rozsądek. "To tak jakby ktoś żądał zgody konserwatora jesienią, ponieważ spadły liście z zabytkowego drzewa. Także tutaj nie potrzeba zgody konserwatorskiej, trzeba to wysprzątać i koniec, kropka".
( Bartlomiej Maziarz /dw)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię