Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dwór w Dołędze po remoncie i z ciekawą ekspozycją

  • Tarnów
  • date_range Sobota, 2018.10.13 19:36 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:59 )
Dwór w małopolskiej Dołędze z połowy XIX-wieku odzyskał dawny blask i zamienił się w mini skansen. Ten oddział tarnowskiego Muzeum Okręgowego, położony niedaleko Szczurowej - po trwającym ponad rok remoncie został dziś zaprezentowany oficjelom, mieszkańcom i sympatykom tego urokliwego miejsca.

fot: B. Maziarz

Jednym z elementów prac było pozbycie się uciążliwego zapachu ksylamitu. Ale turyści będą mogli od teraz w Dołędze oglądać także chatę przeniesioną kiedyś ze Skrzyszowa oraz spichlerz - podkreśla zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Janusz Kozioł.

"Będzie można zobaczyć jak spichlerz funkcjonował a w bogato wyposażonej chacie przedmioty etnograficzne. Powstało muzeum wnetrza pokazujące jak przebiegał rytm dobowy na wsi, Bedzie też część historyczna poświęcona pobytowi Józefa Retingera w Dołędze."

 

Turyści będą to wszystko mogli zobaczyć na własne oczy prawdopodobnie już w przyszłym tygodni. A remont Muzeum w Dołędze kosztował około 2 milionów złotych, które pochodziły z programu Skansenova Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 

 

Bartek Maziarz/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1243007

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię