Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa zbiornika w Skrzyszowie opłaciła się

  • Tarnów
  • date_range Czwartek, 2015.05.28 14:08 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:15 )
Powstał by uchronić Tarnów i jego południowo-wschodnie tereny przed powodzią. Ostatnie deszczowe dni pokazały, że warto było wydać kilkanaście milionów złotych, aby wybudować zbiornik retencyjny w podtarnowskim Skrzyszowie. W ciągu dwóch dni przyjął ponad 150 tysięcy m3 wody, która wcześniej zalewała okoliczne domy.

Fot. Marcin Kiwior

Posłuchaj co mówi wójt Skrzyszowa
Zbiornik retencyjny w Skrzyszowie

- Jesteśmy pozytywnie zbudowani tym, że to działa. Każda nowa rzecz budzi wątpliwości. Po tych deszczach jesteśmy pewni, że zbiornik się sprawdził - mówi Radiu Kraków wójt Marcin Kiwior. 

Wójt dodaje, że zbiornik jest gotów nadal przyjąć nadmiar wody z rzeki Wątok. Do pełnej ochrony przeciwpowodziowej gminy Skrzyszów i okolic Tarnowa brakuje jednak jeszcze suchych zbiorników. Jest już przygotowywana dokumentacja do budowy 8 polderów retencyjnych na terenie gminy Skrzyszów.

Przypomnijmy, podtarnowska gmina Skrzyszów przez lata była jedną z najczęściej zalewanych podczas powodzi gmin w Małopolsce. Dlatego właśnie tam zdecydowano się wybudować zbiornik retencyjny. Gromadzić ma on nadmiar wody, który podczas deszczy i ulew płynie w rzece Wątok oraz dopływach Wątoku.  

Drugi zbiornik retencyjny w regionie tarnowskim planowany był w miejscowości Joniny w gminie Ryglice. Ta budowa jedna nie doszła do skutku, pieniądze przeznaczone na wybudowanie zbiornika trafiły na inne małopolskie inwestycje przeciwpowodziowe. Wszystko dlatego że nie udało się w terminie zdobyć niezbędnych pozwoleń i dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy. 

Czytaj także: Zbiornik w Skrzyszowie koło Tarnowa powoli napełnia się wodą. Co będzie dookoła?

 

(Agnieszka Wrońska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię