Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Autobusy tarnowskiego MPK wracają do obsługi mieszkańców Białej. Dobry prognostyk?

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2021.05.31 07:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:45 )
Po zerwaniu na początku roku 20-letniej współpracy pomiędzy Tarnowem i Gminą Tarnów w sprawie komunikacji autobus tarnowskiego MPK kończy kurs na granicy miasta z miejscowością Biała. Jednak żeby zawrócić w drogę powrotną i tak wjeżdża do tej miejscowości. To mieszkańcy Białej uznają za kuriozum. Dlatego wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wystąpił do prezydenta Tarnowa o to, żeby autobus linii numer 3 zabierał także mieszkańców Białej. Na to przystał prezydent. Zgodzili się też miejscy radni. Obie strony uznały to za dobry sygnał do powrotu do rozmów ws. wspólnej komunikacji.

Fot. Bartłomiej Maziarz

Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł tłumaczył, że miasto nie będzie ponosiło żadnych dodatkowych kosztów za obsługę mieszkańców Białej. "Wystarczy otworzyć tylko drzwi autobusu. Mieszkańcy są zadowoleni. Komunikacja miejska wraca do miejscowości Biała, najmniejszej miejscowości w Gminie Tarnów" - podkreśla.

Choć wójt Kozioł nie ukrywał też podczas sesji tarnowskiej rady miejskiej, że nie jest do końca zadowolony z finansowych warunków tej współpracy. Bowiem Gmina Tarnów płaciła do tej pory za kursy prywatnego autobusu do Białej 65 tysięcy złotych. Wójt Kozioł uznawał więc, że skoro autobusy tarnowskiego MPK i tak wjeżdżają do Białej, żeby tam zawrócić, to za otwarcie drzwi na pętli w Białej i zabranie mieszkańców Gminy zapłaci miastu 45 tysięcy złotych. Jednak w odpowiedzi usłyszał, że miasto żąda pełnej kwoty i się na to zgodził.

- Jest to jakiś początek drogi, może do powrotu i do pokazania, że potrafimy współpracować. Idzie to po prostu w dobrym kierunku, że ta komunikacja wjeżdża do Gminy Tarnów. Dziękuje prezydentowi. Roman dziękuje, że schyliłeś głowę, dziękuje też państwu radnym. To dobry prognostyk na przyszłość, choć nie jestem z tego do końca zadowolony ze strony finansowej. Nie zaoszczędzimy na tym ani złotówki, ale jak państwo widzicie, nie pieniądze są w takim przypadku najważniejsze, ale idea i pokazanie, że potrafimy ze sobą rozmawiać - mówił podczas sesji tarnowskiej rady miejskiej Grzegorz Kozioł.

Według prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli miasto poszło na rękę gminie, bo w tym przypadku i tak nie zażądało od sąsiada pełnej stawki obowiązującej w tarnowskim MPK. Wiceprezydent Tadeusz Kwiatkowski powiedział, że w zależności od frekwencji na tej linii, niewykluczone są dalsze rozmowy co do obniżenia tej opłaty.

Natomiast wcześniej doszło także do porozumienia w sprawie obsługi przez linię numer 31 tarnowskiego MPK dwóch przystanków na Woli Rzędzińskiej w Gminie Tarnów. 

Podczas sesji tarnowskiej rady miejskiej, zarówno Roman Ciepiela, jak i wójt Grzegorz Kozioł mówili z nadzieją o możliwości powrotu do obsługi Gminy Tarnów przez tarnowskie MPK. Jak przekonywał prezydent Tarnowa, być może także do obsługi innych gmin. "Jesteśmy gotowi z panią prezes MPK do takich rozmów. Dzisiaj, kiedy we wszystkich dokumentach strategicznych rządu komunikacja publiczna jest wymieniana jako ta dziedzina, która będzie miała wsparcie, uważam, że powinno się wrócić do dobrego obyczaju. Przy wsparciu rządu, autobusy powinny pojechać nie tylko do Gminy Tarnów czy Lisiej Góry, ale również do Skrzyszowa, Wierzchosławic czy Żabna" - dodał.

Na razie prezydent Ciepiela zaproponował wójtowi Gminy Tarnów wprowadzenie wspólnego biletu. Choć wymagałoby to inwestycji w kasowniki ze strony gminy w prywatnych autobusach, które Gmina wynajmuje.

- Pamiętajcie, że chcemy powrócić. Chcemy powrócić w grupie, ale też musimy dojść do odpowiedniej kwoty finansowej - mówił podczas sesji rady miejskiej wójt Kozioł.

Jak przypominał wójt Gminy Tarnów, samorząd w poprzednich latach płacił Tarnowowi za obsługę komunikacyjną autobusami MPK około 3 milionów złotych. Tyle samo zapłacił prywatnemu przewoźnikowi na 2021 rok, który, jak przyznał wójt Kozioł, nie spełnia takich standardów jak MPK, ale jest tańszy od propozycji miasta na 2021 rok, która wyniosła 6 milionów 700 tysięcy złotych. To władze Tarnowa tłumaczyły wysoką jakością taboru, ale też infrastruktury przystanków i obsługą dystrybucji biletów.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię