Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny w Małopolsce. Informacje praktyczne

Jak co roku na początku listopada udamy się na groby naszych bliskich. Już teraz warto sprawdzić, jak zmieni się organizacja ruchu wokół cmentarzy. W Radiu Kraków zebraliśmy zbiór praktycznych informacji.

Fot. pexels

Posłuchaj materiału Joanny Porębskiej

KRAKÓW

Pamiętajmy, że w związku z natężonym ruchem pojazdów w rejonach cmentarnych oraz zmienioną organizacją ruchu wokół nekropolii, władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej. Będzie więcej połączeń autobusowych i tramwajowych. 

Kraków: komunikacja miejska została wzmocniona na weekend w okolicach cmentarzy

Zmiany w organizacji ruchu drogowego:

Informacje praktyczne:

Orientacyjne plany cmentarzy [PDF]:

Wzrost kosztów energii, pracy i materiałów budowlanych wyhamował prace Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa związane z odnową zabytkowych grobowców na Cmentarzu Rakowickim. Jak ocenia Anna Kornecka, przewodnicząca komitetu, wzrost kosztów sięgnął już 50%. Dlatego tegoroczna kwesta uzupełni fundusze zebrane w ubiegłym roku. O kweście i ratowaniu zabytkowych nagrobków w rozmowie z Anną Kornecką

Anna Kornecka: wzrost kosztów prac Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa to już 50%

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

W tym roku przy okazji Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego nie zapomniano także o obywatelach Ukrainy, którzy przyjechali do naszego miasta po wybuchu wojny. Wielu z nich nie ma możliwości powrotu do ojczyzny, by oddać hołd zmarłym. Z myślą o nich na cmentarzu Rakowickim powstanie szczególne miejsce pamięci, gdzie ukraińscy uchodźcy wraz z przyjaciółmi będą mogli w ciszy i zadumie zapalić symbolicznie znicze i złożyć kwiaty. WIĘCEJ

Listopadowe święta to także wydarzenia kulturalne. 26 października rozpoczęły się tradycyjne Krakowskie Zaduszki Jazzowe. To już 57. edycja wydarzenia. Rozmawialiśmy o tym w Radiu Kraków Kultura.

Krakowskie Forum Kultury zaprasza natomiast wszystkich sympatyków muzyki sakralnej oraz organowej na 19. edycję Międzynarodowego Festiwalu Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. Koncerty odbywać się będą w krakowskich kościołach, od 29 października do 9 listopada.

SPRAWDŹ

ZAKOPANE

Czasowa zmiana organizacji ruchu w związku z Dniem Wszystkich Świętych obowiązuje w dniach od 28.10.2022 r. od godz.: 14:00 do 02.11.2022 r. do godziny 22:00.

W dniach 31.10.-01.11.2022 r. planuje się całkowite tj. dwustronne zamknięcie odcinka ul. Nowotarskiej na odcinku od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w godzinach 07:00 – 22:00.

W razie wzmożonego ruchu samochodowego w obrębie cmentarza w dniu 28 - 30.10.2022r. oraz 02.11.2022 r. rozważona zostanie możliwość zamknięcia odcinka ul. Nowotarskiej na odcinku od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w godz. :

od 14:00 do 22:00 w dn. 28.10.2022 r.,

od 07:00 do 22:00 w dn. 29.10.2022r., 30.10.2022 r., 02.11.2022 r.

Objazd będzie poprowadzony drogami gminnymi: ul. Sienkiewicza, Kościuszki, Aleje 3-go Maja. Trasa objazdu zostanie czytelnie oznakowana zgodnie z załączonym projektem czasowej organizacji ruchu. Oprócz niezbędnego oznakowania, wjazd na zamknięty odcinek ul. Nowotarskiej będzie nadzorowany przez Policję i Straż Miejską. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi w dniu 02.11.2022 r. po godzinie 22:00.

TARNÓW 

Tak będzie kursować komunikacja miejska

Od najbliższego piątku, 28 października do środy, 2 listopada, tarnowskie nekropolie komunalne (Stary Cmentarz, nekropolie w Krzyżu, Mościcach i w Klikowej) będą otwarte całodobowo. Miejski Zarząd Cmentarzy chce tym sposobem ułatwić odwiedzanie grobów bliskich. 

Pełne oświetlenie nekropolii przez całą noc w miejscach, gdzie to jest możliwe, będzie dostępne od 31 października do 2 listopada w Krzyżu, Klikowej i na Starym Cmentarzu. W pozostałe dni, ze względu na oszczędności, oświetlenie jest ograniczane do minimum.

MZC zachęca też do wejścia na stronę internetową Grobonet, która jest pomocna w odnajdywaniu mogił, a tym samym skraca czas pobytu na tarnowskich nekropoliach.

Tarnowskie kwesty

Tradycyjnie przed 1 listopada Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza w Tarnowie przygotowuje kwestę na ratowanie niszczejących nagrobków. Jak mówi prezes komitetu Ewa Filipów, potrzeby w tym zakresie są cały czas bardzo duże.

Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać od tarnowian 47 tys. zł. Pomysł renowacji niszczejących nagrobków wsparły także tarnowskie rady osiedlowe. Jak powiedziała prezes komitetu Ewa Filipów, z osiedlowych budżetów na potrzeby ratowania zabytków Starego Cmentarza popłynęło prawie drugie tyle pieniędzy. Dzięki wsparciu osiedlowemu udało się wyremontować znacznie więcej zabytkowych grobowców niż w latach poprzednich.

Za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki udało się m.in. wyremontować grobowiec burmistrza Tarnowa Witolda Rogoyskiego. Odnowiono także piętnaście nagrobków w cmentarnej Kwaterze Legionistów, a także grobowiec Antoniny z Groblewskich Ligęziny i niewielki grób Galganiego.

Tegoroczna kwesta na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Tarnowie rozpocznie się już w niedzielę, 30 października i potrwa trzy dni. Będzie prowadzona także na innych tarnowskich cmentarzach komunalnych, w Krzyżu, Mościcach i Klikowej, ale tam potrwa tylko jeden dzień, 1 listopada. Z puszkami alejki cmentarne będzie przemierzało w sumie kilkadziesiąt osób, w tym członkowie grup rekonstrukcyjnych w historycznych strojach.

W czasie trwania kwesty na Starym Cmentarzu udostępniona będzie zwiedzającym podziemna krypta w kaplicy Sanguszków, gdzie znajdują się grobowce przedstawicieli książęcego rodu. Ostatni pochówek odbył się tu w 1946 roku, gdy chowano księżnę Konstancję Sanguszkową, matkę Romana Sanguszki, ostatniego Pana na Gumniskach. W kaplicy pochowany jest także ojciec księcia Romana, książę Eustachy. Grób księcia Eustachego jest zresztą centralnym punktem podziemnej krypty w kaplicy Sanguszków.

Możliwość zwiedzenia krypty Sanguszków z przewodnikiem będzie jedną z atrakcji podczas tegorocznej tarnowskiej kwesty na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Będzie oprowadzał po niej profesor Tadeusz Mędzelowski ze społecznego komitetu. Kaplica jest prywatną własnością książąt Sanguszków.

Zmiany w organizacji ruchu

Zmiany w organizacji ruchu w okresie „Wszystkich Świętych” w regionie tarnowskim

Zmiany w organizacji ruchu 1 listopada

NOWY SĄCZ

Zmiana organizacji ruchu w rejonach cmentarzy
Z uwagi na zmianę organizacji ruchu w rejonie cmentarzy policjanci będą też informować o występujących utrudnieniach drogowych czy możliwości dojazdu do parkingu. W rejonie pięciu cmentarzy w Nowym Sączu – cmentarza komunalnego oraz nekropolii w dzielnicach Gołąbkowice, Zawada, Biegonice i Helena zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 30 km/h, a kierowcy będą musieli stosować się do znaków informujących o wzmożonym ruchu pieszych, jak również do zakazu zatrzymywania się i parkowania w wyznaczonych miejscach. 
Szczegółowe informacje w komunikacie:  Uwaga! Zmiana organizacji ruchu w rejonie pięciu cmentarzy w Nowym Sączu  
 XXI Kwesta "Ratujmy Sądeckie Nekropolie"
30 października:
- Cmentarz Komunalny (ul. Rejtana) - od 9:00 do 16:00
- Stary Cmentarz - w godzinach mszy
1 listopada
- Cmentarz Komunalny (ul. Rejtana) - od 9:00 do 17:00
- Cmentarz Gołąbkowicki - od 9:00 do 17:00
- Stary Cmentarz - w godzinach mszy

Kwesty

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu już dziś ruszyła kwesta w ramach XXI edycji akcji "Ratujmy Sądeckie Nekropolie". Pieniądze zbierają znani sądeczanie, a także przedstawiciele kilkunastu organizacji i stowarzyszeń. W tym roku po raz pierwszy są w tym gronie członkowie zespołu regionalnego Lachy.

Przed rokiem akcja "Ratujmy Sądeckie Nekropolie" przyniosła blisko 25 tys. zł. W sumie, od 2001 roku dzięki zebranym w kweście pieniądzom, udało się odnowić ponad 140 grobów i pomników na kilku sądeckich cmentarzach. 1 listopada kwestujący będą obecni nie tylko na sądeckim cmentarzu komunalnym, ale także na cmentarzach w osiedlach Gołąbkowice i Helena.

GORLICE

Od piątku 28 października do 2 listopada włącznie zmieni się organizacja ruchu w okolicy gorlickich cmentarzy. Na ulicy Cmentarnej ruch będzie się odbywał tylko w jednym kierunku z wjazdem od ulicy Karwacjanów. 
Dodatkowe miejsca parkingowe zorganizowane zostaną 1 listopada na terenie Miejskiego Zespołu Szkół numer 5 przy ulicy Krakowskiej oraz przy Liceum Ogólnokształcącym imienia Marcina Kromera od strony ulicy Kołłątaja w godz. 7.00 - 20.00
Bez zmian będzie można parkować na wyznaczonych miejscach postojowych w centrum miasta. Władze miasta zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Autobusy gorlickiego MZK 1 listopada kursować będą zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy.

Jerzmanowice, Przeginia

W dzień „Wszystkich Świętych” na drogach powiatu krakowskiego nastąpi wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych w rejonach cmentarzy. W celu utrzymania płynności na drogach w tym dniu kierowcy podróżujący w okolicach cmentarzy w Jerzmanowicach i Przegini muszą się liczyć z utrudnieniami, gdyż nastąpi zmiana organizacji ruchu.

Przeginia - zmiana organizacji ruchu w okolicy cmentarza w Przegini będzie obejmowała wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na DG 600199K oraz DG 600198K. W tym celu wprowadzone zostaną znaki D3 oraz B2, a także zostanie wyznaczony objazd tablicami. W ciągu głównym DK 94 zamknięty zostanie pas do lewoskrętu w DG 600198K tablicami kierunkowymi. Zostaną również wprowadzone znaki ostrzegawcze o utrudnieniach dla kierujących.

Jerzmanowice - zmiana organizacji ruchu w okolicy cmentarza w Jerzmanowicach będzie obejmowała wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na DG 600171K oraz DG 600172K. W tym celu wprowadzone zostaną znaki D3 oraz B2, a także zostanie wyznaczony objazd tablicami. W ciagu głownym DK 94 oraz DP 2129K wprowadzone zostaną tablice informacyjne o zamknięciu ulic i kierunku dojazdu do cmentarza.

OŚWIĘCIM

W sobotę zmieni się organizacja ruchu w rejonie cmentarzy w Oświęcimiu. Ograniczenia będą przy cmentarzu parafialnym w centrum miasta oraz cmentarzu komunalnym. Andrzej Bojarski zastępca prezydenta Oświęcimia mówi, że zmiany będą podobne do tych, które wprowadzano w latach poprzednich. "Będą ograniczenia przy cmentarzach parafialnym i komunalnym. Ruch z ul. Dąbrowskiego będzie jednokierunkowy, a już wyjazd na ul. Wysokie Brzegi będzie odbywał się w dwóch kierunkach" - mówi Bojarski. 
1 listopada w Oświęcimiu będzie można bezpłatnie parkować samochody na miejskim targowisku. 
W związku ze zmianą organizacji ruchu trasę zmieni linia autobusowa nr 2, która będzie przebiegać od przystanku Lodowisko, ulicą Dąbrowskiego z pominięciem przystanków: Zwycięstwa, Cichy Kącik, Kruki i Szpitalna Osiedle. 
We wtorek 1 listopada autobusy MZK Oświęcim będą kursować według świątecznego rozkładu jazdy.  

Kwesta w Andrychowie

Po raz 22. Towarzystwo Miłośników Andrychowa organizuje kwestę na ratowanie zabytkowych nagrobków na miejscowym cmentarzu. To jedna z najstarszych zbiórek tego typu w regionie. Przez ponad dwie dekady dzięki zebranym datkom towarzystwo odrestaurowało 14 nagrobków. Opiekuje się też 26 miejscami pochówków znanych andrychowian, wydało też dwa spacerowniki po cmentarzu.

Wolontariuszy będzie można spotkać od 8 do 16. Kwestować będzie około stu osób. Zebrane w tym roku datki zostaną przeznaczone na remont zabytkowej kaplicy dwóch znanych rodzin: Horunterów i Chlebowskich.

Przez 22 lata prowadzenia kwesty w Andrychowie udało się zebrać ponad 200 tysięcy złotych.

Tematy:
Źródło: Miejskie strony małopolskich miast
Autor:
Materiały prasowe

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię