• A
  • A

Wygrana z Rosją w Kraków Arena FOTO

• Sport
  • date_range Poniedziałek, 2014.08.18 16:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:34 )
Polscy siatkarze ostatni raz wygrali z Rosjanami przed trzema laty, czas na rewanż. W pierwszym secie górą Rosjanie 25:22. W drugim Polacy niesieni dopingiem odrabiają straty i wygrywają 26:24. Trzeci dość pewnie wygrany przez Rosjan 25:20, ale czwarta partia dla biało-czerwonych 26:24 i jest 2:2 i tie-break. Wygrany 15:9. Wielkie brawa !!!

Mecz Polska - Rosja w Kraków Arena (fot. P. Krawczyk)

Mecze siatkarzy z Rosją i Brazylią - to zawsze wielkie sportowe wydarzenia. Nie inaczej jest i teraz. Po meczu Ligi Światowej z Brazylią, który był sportową inauguracją hali Kraków Arena, teraz pora na Rosjan. Ten mecz to finał memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Biało-czerwoni by wygrać turniej, muszą wygrać 3:0 lub 3:1.

Przed meczem po raz pierwszy wykonany został przez Margaret czyli Małgorzatę Jamroży hymn mistrzostw świata. Piorunujące wrażenie wywołały hymny: rosyjski przywitany przez publiczność oklaskami i śpiewany a cappella Mazurek Dąbrowskiego. Ciarki przechodziły po plecach. Już pierwsze akcje pokazują że to będzie wielki mecz. Po ataku z podwójnej krótkiej 4:2 dla Polski. Rosjanie odrabiają straty, wynik oscyluje wokół remisu. Pierwsza przerwa techniczna przy stanie 8:7 dla Rosjan. Mocniejsze i bardziej precyzyjne ataki rywali dają im trzy punkty przewagi. Czas dla Stephana Antigi przy 9:13. Czujny potrójny blok Rosjan i już 9:15. Zmiana rozgrywającego z Pawła Zagumnego na Fabiana Drzyzgę niewiele daje. 12:20. Próbujemy jeszcze walczyć - pojedynczy blok Dawida Konarskiego, chwilę później podwójny z jego udziałem i już tylko 19:23. As serwisowy Piotra Nowakowskiego i jeszcze jeden. Rosjanie jednak górą, atak Nikołaja Pawłowa i 25:22.

Drugi set rozpoczęty. Nie możemy złapać rytmu, Rosjanie są jednak piekielnie mocni. Może teraz - atak środkiem Mateusza Miki, blok Karola Kłosa - 4:5. Rosjanie znów potężnie, zagrywka Dmitrija Muserskiego po taśmie myląca biało-czerwonych daje naszym rywalom prowadzenie 8:4. Łatwe punkty Rosjan i czas dla trenera Antigi przy stanie 7:11. Na nasz punkt blokiem Rosjanie odpowiadają dwoma. Znów zmiana rozgrywającego. To nie jest strata nie odrobienia. 11:14. Poprawiamy zagrywkę, Rosjanie zaczynają się mylić, już tylko 14:15. Cały czas blisko remisu 17:18. Aleksiej Spiridonow z drugiej linii i odpowiedź Michała Winiarskiego. Wreszcie remis po autowym bloku rywali. 20:19 dla Polaków. As serwisowy Nikołaja Apalikowa i znów rywale na prowadzeniu. Atak Mateusz Miki i znów remis. Ale walka, ale doping. Myli się Dmitrij Muserski, ale następny atak trafia. 22:22. Przebija się prawą Dawid Konarski. Znów remis. Pior Nowakowski środkiem po rękach rywali i setbol dla biało-czerwonych. Wyrzucona zagrywka, remis. Skuteczny atak Dawida Konarskiego i Rosjanie złapani potrójnym blokiem. Jest !!! 26:24 i 1:1 w setach.

Krótka przerwa i występ Margaret na szczęście nie wybił naszych z rytmu. Początek trzeciej partii wyrównany - punkt za punkt. Już 4:4. Dwa niezbyt pewne zagrania biało-czerwonych i pierwsza przerwa techniczna przy 8:6 dla Rosjan. Gubiony polski blok i potężne "gwoździe" Siergieja Sawina. 11:9 dla naszych rywali. Sawin raz jeszcze 13:9. Ataki Rosjan dużo groźniejsze. Potrzebujemy więcej takich ataków jak ten Dawida Konarskiego. Druga przerwa techniczna przy stanie 12:16. Jeszcze walczymy 15:20. Wygrywamy ważną wymianę 17:20. Seria zagrywek Aleksieja Spiridonowa, blok Dmitrija Musierskiego 17:23. Zatrzymany najwyższy gracz rosyjskiej drużyny, jeszcze cień szansy, 19:23. Znów nasz blok górą, już tylko trzy punkty do odrobienia. Jednak setbol dla Rosjan, atak środkiem "pod górę" Dmitrija Musierskiego i 20:25 i 1:2.

Czy to ostatnia partia ? Kibice w Kraków Arena wierzą, że nie. I rzeczywiście piorunujący początek seta. Gramy jak natchnieni, Rosjanie w rozsypce, czas nie pomógł. 5:2, 8:4, 10:5. Bomba Piotra Nowakowskiego ze środka. Rosjanie próbują się odgryzać, nic z tego znów Nowakowski. 12:7. Para Fabian Drzyzga - Piotr Nowakowski szaleje - niemal punkt za punktem. 13:8. Ataki środkiem wchodzą jak w masło. 15:10. Utrzymujemy kilkupunktową przewagę, blok Dawida Konarskiego i 18:13. Polacy znów niesieni dopingiem publiczności. A jednak Michał Winiarski nie przebija potrójnego bloku 20:17. Panujemy na siatce - jeszcze trzy piłki. Już 23:20. Konarski potężnie prawą od bloku. "Ostatni, ostatni" na trybunach. To jeszcze nie koniec 24:21. Podwójny blok Rosjan daje im 22 punkt. Nieudany plas 24:23. Rosjanie bronią kolejnego setbola. Fabian Drzyzga lepszy na siatce i 26:24. Tie-break.

Już gramy, decydujący set zaczyna się od punktu dla nas. Już 3:0 po bloku Konarskiego z Nowakowskim. Drzyzga z zagrywki na aut - pierwszy punkt Rosjan. Mateusz Mika skutecznie o ręce rywali. "Czapa" dla Winiarskiego i już "tylko" 5:3. Ale mylą się też Rosjanie. "to tylko ludzie" mówi spiker. Nerwy z obu stron. Drzyzga fenomenalnie na siatce, 8:4, zmiana stron. Konarski z prawej po przekątnej. Pełne ryzyko przy serwisie nie przynosi efektu ani jednym, ani drugim. 11:6. Nie możemy tego przegrać !!! Fenomenalna kiwka Mateusza Miki 12:7. Od bloku w aut 13:8.Protesty Rosjan odrzucone, czas dla rywali. Piotr Nowakowski w siatkę. 13:9, Rosjanie też się mylą. 14:9. Michał Winiarski blokiem zdobywa 15 punkt wygrywamy 15:9 i 3:2.

********************************

Mecze Polska - Rosja często dostarczały wielkich emocji. W drodze do tytułu mistrza świata w 1974 roku w Meksyku wygrywaliśmy z Rosjanami dwukrotnie, w 1976 roku w Montrealu zdobyliśmy olimpijskie złoto wygrywając dramatyczny finałowy pięciosetowy mecz z drużyną Związku Radzieckiego. Ostatnio wygraliśmy przed trzema laty na Mistrzostwach Europy. Na igrzyskach w Londynie w 2012 roku Rosjanie brutalnie przerwali nasze marzenia o medalu.

Za nami pierwszy mecz ostatniego turnieju. Bułgarzy grali z Chińczykami, pierwszego seta wygrali Bułgarzy 25:22, drugiego - także 25:22 - Chińczycy. Trzecia partia także dla Chin 25:20, ale Bułgarzy doprowadzają do tie-breaka wygrywając czwartego seta do 17. W piątym secie rozgrzewka dla kibiców przed meczem z Rosjanami. Zacięta walka na przewagi, doping polskiej publiczności dla Chińczyków nie wystarczył, Bułgarzy wygrywają 20:18 i 3:2 w całym meczu.