Po raz 24. małopolska "Solidarność" uhonorowała statuetkami "Solidarni w sporcie" zawodników, trenerów i działaczy, którzy osiągali sukcesy sportowe, ale również w swojej działalności byli wierni zasadom "fair-play", a także potrafili przezwyciężać różne problemy towarzyszące ich karierze i pracy.

Wśród wyróżnionych dotychczas - znaleźli się m.in. Rafał Sonik, Kamil Stoch, Jerzy Dudek, Jagna Marczułajtis, czy Rudolf Rohaczek. Dziś to grono powiększyło się o osiem kolejnych osób.

Honorową statuetkę przyznano w tym roku m.in. Jakubowi Błaszczykowskiemu, piłkarzowi Wisły Kraków, reprezentantowi Polski o najdłuższym reprezentacyjnym stażu, który w końcówce minionego roku zaangażował cały swój autorytet i niebagatelne środki finansowe w ratowanie klubu. "Pokazał coś nowego w polskim sporcie, czyli że liczy się nie tylko komercja. Jego zapał poderwał kibiców i sprawił, że Wisła może odrodzić się jeszcze silniejsza" – uzasadnił ten wybór szef małopolskiej Solidarności Wojciech Grzeszek.

Oprócz Błaszczykowskiego nagrodzono jeszcze siedem osób.

Adam Barski to były kolarz Cracovii, a potem trener pracujący m.in. z reprezentacją kolarzy torowych. Obecnie skupia się na propagowaniu turystyki organizując m.in. Kajakowe Maratony Polski Południowej, a także Gwiaździsty Zlot szlakami Jana Pawła II.

Łukasz Krawczyk jest animatorem sportu z Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, a także piłkarzem i trenerem młodzieży w klubie Zagórzanka Zagórze.

Stanisław Piątek to były lekkoatleta (w barwach Wisły) i kolarz (w barwach Cracovii), którego pasją są biegi. Startuje w licznych maratonach i biegach ulicznych. Jest też sędzią w Małopolskim Związku Kolarskim.

Bogusław Pater związany jest z Wisłoką Dębica. Był piłkarzem tego klubu, a potem działaczem. Jest społecznym kierownikiem drużyny.

Jacek Zaweracz z Muszyny uprawiał podnoszenie ciężarów, a obecnie jest trenerem. Jego wychowankowie wywalczyli ponad 30 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Kapituła nagrodziła także aktywnych sportowców - lekkoatletkę Aleksandrę Gaworską i paraolimpijczyka Igora Sikorskiego. Gaworska jest srebrną medalistką ubiegłorocznych halowych mistrzostw świata w sztafecie 4x400 metrów. Po ciężkiej kontuzji walczy o powrót do sportu na mistrzowskim poziomie. Sikorski, który od 10 lat porusza się na wózku, był pierwszym polskim medalistą Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Zdobył brązowy medal w slalomie gigancie na monoski.

Ideą nagrody jest zdaniem przewodniczącego Regionu Małopolska NSZZSolidarność wyróżnienie ludzi związanych ze sportem, którzy nie tylko rozsławiają kraj wynikami i trafiają na pierwsze strony gazet, ale pokazanie, w jaki sposób dochodzą do sukcesów, często zmagając się z kontuzjami czy innymi przeciwnościami losu, a także tych pracujących w lokalnych społecznościach i wpierających sport wśród młodzieży oraz osób niepełnosprawnych

Tadeusz Kwaśniak/PAP/RK