Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Kultura na Weekend - Magazyn Filmowy 17.05.2024 | Relacja z Cannes, „Monster” i o cielesnym doświadczeniu filmu 

W najnowszym wydaniu Magazynu Filmowego zwracamy się w stronę refleksji nad mentalnym i cielesnym doświadczeniu filmu. Pomagają w tym: najnowszy film japońskiego reżysera Hirokazu Koreedy „Monster” a także najnowsza książka filmoznawczyni dr Marty Stańczyk „Filmowe Sensorium. Teoria zmysłów i jej krytyczny potencjał”. Łączymy się także z krytykiem Wojciechem Tutajem, który relacjonuje swój pobyt na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes. 

Kadr z filmu "Monster" | Materiały promocyjne dystrybutora

Posłuchaj najnowszego wydania Magazynu Filmowego

1. Filmowa lekcja empatii, czyli „Monster” Hirokzu Koreedy.

Po niezbyt ciepło przyjętym „Baby brokerze”  Koreeda powraca z obrazem złożonym, tak fabularnie, jak i emocjonalnie. Budzące niepokój zachowania wracającego ze szkoły  chłopca stają się punktem wyjścia do namysłu nad ludzkimi schematami poznawczymi, potrzebą wymierzania sprawiedliwości, w końcu lękiem, który prowadzi w najmroczniejsze przestrzenie ludzkiego życia. Syn, jego kolega, samotna matka, podejrzany nauczyciel i dyrektorka szkoły: to w tym kameralnym gronie rozegra się filmowy dramat, zaś opowieść, którą niesie poznamy z niemal wszystkich perspektyw. Na próbę wystawione zostaną nasze wyobrażenia o bohaterach. Wszystko po to, by doświadczenia ekranu stały się doświadczeniem publiczności. Poza wszystkim stworzył Koreedna kolejny nieoczywisty queerowy tytuł. Z filmoznawczynią Anną Marią Piskorską zastanawiamy się nad tytułowym potworem i reżyserskimi rozwiązaniami reżysera. Rozmawia Tadeusz Marek.

2. Co słychać na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes?

W miniony wtorek ruszyła tegoroczna odsłona jednego z wierzchołków potrójnej korony europejskich festiwali. Swoje najnowsze filmy pokazują na Lazurowym Wybrzeżu giganci światowej reżyserii, jak Francis Ford Coppola czy Paolo Sorrentino. Z nowym obrazem przybywa także irański reżyser Anno Abbasi, który tym razem osadza akcję w Stanach Zjednoczonych. O festiwalowych zawodach i nadziejach opowiada Tadeuszowi Markowi krytyk filmowy Wojciech Tutaj.

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek (Radio Kraków), Marta Stańczyk

Na zdjęciu od lewej: Tadeusz Marek (Radio Kraków), Marta Stańczyk

3. "Filmowe Sensorium" Marty Stańczyk, czyli o cielesnym doświadczeniu filmu

Skoro film, to wzrok? Dr Marta Stańczyk przekonuje, że na kino warto spoglądać przez pryzmat kompleksowego doświadczenia filmowego. To głęboka relacja "ciała filmu" z ciałem człowieka pozwala na pełne doświadczenie audiowizualnego dzieła, w efekcie zaś odkrycie nowego sposobu patrzenia. Skąd wziął się pomysł na książkę "Filmowe Sensorium. Teoria zmysłów i jej krytyczny potencjał", jaka siła tkwi w korporalnej recepcji filmu? Między innymi takie pytania zadał Marcie Stańczyk Tadeusz Marek w najnowszym wydaniu Magazynu Filmowego w Radiu Kraków.

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię