Od 13 do 16 czerwca na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA trwaja zawody Pucharu Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym. Kraków po raz czwarty w historii gości zawody tej rangi.
Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie – jedyny sztuczny obiekt tego typu w kraju –  jest główną bazą szkoleniową dla polskiego kajakarstwa slalomowego. Spełnia wymogi centrum szkolenia olimpijskiego i pełni funkcję Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego. Ma również rangę Kontynentalnego Centrum Szkolenia w Kajakarstwie Slalomowym pod patronatem ICF. Na torze często trenują goście z zagranicy. Na torze KOLNA odbyło się dotychczas wiele imprez rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w slalomie kajakowym – począwszy od akademickich mistrzostw świata, przez najważniejsze imprezy juniorskie, mistrzostwa Europy seniorów po Puchar Świata (wcześniej w 2015, 2018 i 2022 roku). W 2021 roku zorganizowano też tutaj pierwsze w historii mistrzostwa świata w kategorii masters, a w ubiegłym roku tor KOLNA był areną zmagań w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

W trzeciej tegorocznej odsłonie zawodów Pucharu Świata (po Augsburgu i Pradze) weźmie udział blisko 250 zawodników z 37 krajów. Będą rywalizować w konkurencjach: K1M (kajaki jedynki mężczyzn), K1W (kajaki jedynki kobiet), C1M (kanadyjki jedynki mężczyzn), C1W (kanadyjki jedynki kobiet), CSLX MEN (kayak cross mężczyzn), CSLX WOMEN (kayak cross kobiet). Konkurencja kayak cross zadebiutuje jako dyscyplina olimpijska w lipcu tego roku w Paryżu. W tym przypadku kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą).

Podczas zawodów Pucharu Świata w Krakowie Polskę  reprezentuje 11 zawodników:
- Jakub Brzeziński, Michał Pasiut, Kacper Sztuba, Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków)
- Aleksandra Stach (Krakowski Klub Kajakowy)
- Grzegorz Hedwig, Dariusz Popiela, Klaudia Zwolińska, Dominika Brzeska (KS Start Nowy Sącz)
- Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz)
- Mikołaj Mastalski (KS Pieniny Szczawnica)

Krakowskie  zawody to dla naszej kadry startującej w slalomie i Kayak crossie ostatni sprawdzian formy przed Igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.Biało-czerwoni z Klaudią Zwolińską na czele w komplecie awansowali do dzisiejszych półfinałów w K-1.