Udany dzień dla biało-czerwonych w turnieju głównym VW Beach Pro Tour Futures by Orlen Paliwa. W głównej drabince wystartowało sześć polskich par siatkarek. Dwie z nich, dzięki dwóm zwycięstwom, powalczą w sobotę o strefę medalową. Do ćwierćfinałów zawodów awansowały już kadrowiczki - Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio oraz Marta Łodej i Julia Kielak. Pozostałe dwójki w sobotę nadal będą mieć okazję gry w turnieju.

Turniej główny VW Beach Pro Tour Futures by Orlen Paliwa w Krakowie wystartował w piątek, a do pierwszej rundy przystąpiło sześć drużyn z Polski. Pierwszymi reprezentantkami biało-czerwonych, które wybiegły na piach były świeżo upieczone wicemistrzynie Europy do lat 22, czyli Małgorzata Ciężkowska i Urszula Łunio. W inauguracyjnej partii polskie siatkarki szybko przejęły kontrolę i wygrały ją do 15. Zwycięstwo w kolejnej odsłonie nie przyszło im łatwo. Amerykanki - Coakley/Sweat dawały z siebie wszystko, jednak ostatecznie nie odmieniły losów spotkania.

W kolejnych meczach polskie pary, choć walczyły, musiały uznać wyższość rywalek. Kinga Legieta i Patrycja Jundziłł zmierzyły się z duetem Friedl/Trailović. Ten mecz był pełen walki. Żadna z drużyn nie miała zamiaru odpuszczać. W tie-breaku lepsze były zawodniczki z Austrii. W kolejnym meczu młode Polki, Melania Marcinowska i Maja Kruczek zagrały z australijską parą Fleming/Milutinovic. Biało-czerwone dawały z siebie wszystko, a w drugiej partii były bardzo bliskie doprowadzenia do wyrównania w setach. Niestety, rywalki zniwelowały ich przewagę i wygrały mecz.

Świetny występ w pierwszej rundzie zanotowały Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska. Doświadczone siatkarki bez problemów pokonały swoje rywalki z Mauritiusa.Tylko początek pierwszej odsłony był wyrównany, ale Polki szybko zamknęły ją na swoją korzyść. W drugiej niemal całkowicie zmiażdżyły rywalki, nie pozwalając wyjść im z pułapu 10 zdobytych punktów.

Przedostatnia polska para Julia Radelczuk i Paulina Łabuz zagrała z Niemkami Grüne/Christ. Cały mecz rozstrzygnął się w tie-breaku, w którym lepsze okazały się rywalki. Na zakończenie pierwszej serii zmagań na boiska wybiegły Marta Łodej i Julia Kielak. Polskie kadrowiczki zagrały z dwójką Ozee/Glagau. Mimo że Kanadyjki miały dobre momenty, nie zdołały pokonać Polek.

W drugiej rundzie pierwszy na boisko wybiegł duet Ciężkowska/Łunio, mierząc się z parą Fejes/Johnson. Pierwsza odsłona nie poszła po myśli biało-czerwonych i wygrały ją australijskie zawodniczki. W kolejnym secie Polki odwdzięczyły się rywalkom i doprowadziły do remisu. O końcowym wyniku decydował tie-break, a po zaciętej wymianie wygrały go Polki.

Swój mecz popołudniu rozegrały również Aleksandra Zdon i Justyna Łukaszewska. Mimo starań i walki do samego końca nie były w stanie przeciwstawić się parze Fleming/Milutinovic. W ostatnim spotkaniu dnia Marta Łodej i Julia Kielak podjęły niemiecką dwójkę Grüne/Christ. Polskie siatkarki zacięcie walczyły o każdy punkt i opłaciło się to. Przy głośnym dopingu kibiców, tłumnie zgromadzonych na trybunach, awansowały do ćwierćfinału.

VW Beach Pro Tour Futures Kraków by Orlen Paliwa - wyniki:
I runda turnieju głównego:
Fejes/Johnson (AUS) - Dave/Ashush (ISR) 2:0 (21:18, 21:16)
Coakley/Sweat (USA) - Ciężkowska/Łunio (POL) 0:2 (15:21, 21:23)
Konink/Poiesz (NED) - Shields/Peranich (USA) 0:2 (17:21, 13:21)
Friedl/Trailovic (AUT) - Legieta/Jundziłł (POL) 2:1 (21:15, 16:21, 15:12)
Fleming/Milutinovic (AUS) - Marcinowska/Kruczek (POL) 2:0 (21:17, 23:21)
Paul/Bonne (MRI) - Łukaszewska/Zdon (POL) 0:2 (16:21, 9:21)
Grüne/Christ (GER) - Radelczuk/Łabuz (POL) 2:1 (15:21, 21:16, 15:13)
Łodej/Kielak (POL) - Ozee/Glagau (CAN) 2:0 (21:15, 24:22)

II runda turnieju głównego:
Ciężkowska/Łunio (POL) - Fejes/Johnson (AUS) 2:1 (14:21, 21:17, 15:12)
Friedl/Trailovic (AUT) - Shields/Peranich (USA) 0:2 (22:24, 18:21)
Łukaszewska/Zdon (POL) - Fleming/Milutinovic (AUS) 0:2 (19:21, 12:21)
Łodej/Kielak (POL) - Grüne/Christ (GER) 2:0 (21:19, 21:19)