Fundacja Kraina Zdrowia przeprowadza warsztaty dla rodziców z zakresu higieny jamy ustnej. Szczegóły 

 

- Stomatolodzy biją na alarm: zatrważający jest stan uzębienia dzieci i młodzieży. Co chwilę pojawiają się nowe badania wskazujące na wzrost próchnicy u najmłodszych. 

 

Zepsute zęby ma ponad 85% sześciolatków i 95% osiemnastolatków. Posiada pani statystyki z Małopolski? A może są bardziej aktualne badania?
Jest to ogromny problem. Intensywność występowania choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży w Polsce należy do najwyższych w Europie. Zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych ubytki próchnicowe występują u ponad 50% dzieci w wieku 3 lat. Frekwencja próchnicy zębów wzrasta wraz z wiekiem i u młodzieży osiemnastoletniej wskaźnik ten wynosi 96%.

 

- Genetyka może mieć wpływ na pojawienie się próchnicy u dziecka? Często mówi się, że jeśli rodzice mieli w dzieciństwie problem z zębami, to ich potomkowie też będą go mieć.

 

Może mieć to wpływ w jakimś stopniu, ale jest to przeceniane. Główne przyczyny próchnicy to niewłaściwe odżywianie, problem z higieną jamy ustnej, ale także to, że rodzice zbyt późno zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego. Brakuje profilaktyki, która powinna być dostosowana do potrzeb każdego dziecka.

 

- Gdy pojawia się czarny nalot na zębach, to pierwszy objaw próchnicy, czy to znak, że próchnica rozwinęła się już na dobre i jest za późno na profilaktykę?

 

To znak, że jest zdecydowanie za późno. Pierwszym objawem, że próchnica się zaczyna, jest plama próchnicowa. 

 

- Czym jest plama próchnicowa? Jak rodzic ma ją rozpoznać?

 

To jest taka kredowo-biała plama. Rekomendujemy, by zgłaszać się wcześnie do gabinetu stomatologicznego.

 

- W jakim wieku powinno być dziecko?

 

Pierwsza wizyta tzw. adaptacyjna powinna się odbyć około 6-12 miesiąca życia dziecka.

 

- 6 miesięcy to bardzo wcześnie. Nie zawsze pierwsze ząbki są w tym wieku.

 

Można poczekać na pierwsze ząbki. Ta wizyta jest ważna dlatego, że rodzic może dowiedzieć się, jak wprowadzać nawyki, które spowodują, że dziecko najprawdopodobniej nie będzie mieć w ogóle problemów z próchnicą.

 

- Czy rodzice, według pani, powinni przejść edukację odnośnie dbania o zęby swoich pociech? Jeśli tak, to na jakim etapie?

 

To jest bardzo ważna sprawa, niestety w Polsce jeszcze mało popularna. Myślę, że powinien być to etap przygotowania się do przyjścia dziecka na świat, czyli etap ciąży.