Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pompa ciepła – ten rodzaj jest najczęściej wybierany przez Polaków

  • date_range Piątek, 2023.05.26 13:37 ( Edytowany Piątek, 2023.05.26 13:43 )
Zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła, ale nie za bardzo wiesz, na jakie urządzenie się zdecydować? Serdecznie zapraszamy do artykułu, w którym podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Według wielu specjalistów z zakresu techniki grzewczej oraz budownictwa energooszczędnego montaż pompy ciepła to znakomity sposób na tanie ogrzewanie. Jest to możliwe, dzięki efektywnemu wykorzystywaniu darmowej energii odnawialnej. Oczywiście rentowność takiej inwestycji wzrasta stosownie do rosnących cen paliw kopalnych, a te w ostatnich latach nieustannie pięły się ku górze. Dla wielu osób znaczenie ma również fakt, że pompa ciepła pozwala na niemal całkowite uniezależnienie się od dostępności paliw, takich jak gaz, węgiel, drewno czy olej opałowy. Piszemy, że 'niemal', ponieważ pompa ciepła do funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej, która zazwyczaj dostarczana jest z sieci energetycznej. Niemniej w nowoczesnych domach pasywnych wyposażonych w wydajny system paneli fotowoltaicznych, korzystanie z jakichkolwiek zewnętrznych źródeł energii faktycznie ograniczone jest do absolutnego minimum.

Koszt inwestycji w pompę ciepła

Ceny pomp ciepła różnią się w zależności od producenta oraz rodzaju urządzenia. Cena bezpośrednio związana jest również z mocą grzewczą pompy – im jest ona większa, tym cena wyższa. Obecnie ceny pomp ciepła oscylują w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z uwagi na inflację oraz duże zainteresowanie tą technologią ceny pomp ciepła z miesiąca na miesiąc nieco się podnoszą.

Oczywiście podobnie jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, sam zakup pompy ciepła to nie wszystko. Niezbędny jest również montaż, mający na celu podpięcie urządzenia do istniejącej w budynku instalacji grzewczej. W przypadku inwestycji w pompę ciepła wodną lub gruntową na całościowy koszt składa się również montaż kolektora, który będzie stanowić tzw. dolne źródło ciepła. Wykonanie kolektora w gruncie wymaga wykonania profesjonalnych prac ziemnych, które również stanowią niemały koszt. Montaż kolektora poziomego związany jest z wykonaniem szerokiego wykopu na niewielkiej głębokości, natomiast montaż kolektora pionowego wymaga wykonania głębokich pionowych odwiertów (również odwiertów testowych). Odwierty pionowe zazwyczaj osiągają głębokość kilkudziesięciu metrów, dzięki czemu wprowadzane w nie sondy mogą docierać do miejsc w gruncie, w których panuje wysoka temperatura.

Podejście do inwestycji w pompę ciepła może się różnić od aktualnej sytuacji inwestora. Czy budynek, w którym planowany jest montaż instalacji grzewczej został już wybudowany? A może inwestycja jest obecnie dopiero w fazie projektowej? Dlaczego ma to znaczenie w kontekście szacowania kosztu inwestycji w pompę ciepła? Otóż jeśli dom jest jeszcze na etapie projektowania, w kosztorysie budowy musimy uwzględnić jakiekolwiek źródło ogrzewania. Kosztem inwestycji w pompę ciepła w takich sytuacjach będzie zatem dodatkowa kwota, którą będziemy musieli wydać, aby zrezygnować np. z kotłowni gazowej na rzecz ekonomicznej pompy ciepła. Warto również zauważyć, że montaż pompy ciepła pozwala na zrezygnowanie jeszcze na etapie projektowym z komina odprowadzającego spaliny, montażu instalacji gazowej lub olejowej oraz miejsca na magazynowanie opału (w przypadku kotłów na paliwo stałe). Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej pompy ciepła Kraków. Jak dowiadujemy się z w/w witryny montaż pompy ciepła staje się tym bardziej opłacalny im większe występowałyby problemy z doprowadzeniem przyłącza gazowego do budynku

Powietrzne pompy ciepła – dlaczego ich popularność rośnie?

Powietrzne pompy ciepła w przeciwieństwie do pomp gruntowych oraz wodnych nie wymagają montażu skomplikowanego kolektora, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie całościowego kosztu inwestycji. Są one łatwe w montażu, dzięki czemu łatwiej jest też uniknąć ewentualnych potencjalnych usterek lub niespodziewanych błędów na etapie montażu. Urządzenia te, pozyskują energię odnawialną z otaczającego budynek powietrza. Tzw. dolne źródło ciepła stanowi jednostka zewnętrzna wyposażona w wydajny wentylator. Moduł ten może być zamontowany nawet zaledwie 10 metrów od zewnętrznej ściany ogrzewanego budynku. Jedynym słabym punktem powietrznych pomp ciepła jest ograniczenie pracy w zależności od panującej na zewnątrz temperatury. Nowoczesne powietrzne pompy ciepła mogą wydajnie pracować nawet przy temperaturze -28 stopni Celsjusza. W wielu regionach Polski tak silne mrozy nie występują, lub występują bardzo rzadko. W domu można zamontować dodatkowe alternatywne niedrogie źródło ciepła w postaci kominka z płaszczem wodnym. W razie problemów z pompą ciepła, można przełączyć zasilanie centralnego ogrzewanie na ogrzewanie kominkiem.

Trudno jest przecenić zalety pompy ciepła. Nie tylko pozwala ona niezwykle ekonomicznie ogrzewać dom. Podczas letnich upałów może również działać jak typowy klimatyzator utrzymując we wnętrzach optymalną temperaturę.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię