W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektor Sanitarny MSWiA Marek Posobkiewicz wydał wytyczne dla policji w sprawie postępowania funkcjonariuszy mających kontakt z osobami podejrzanymi o zakażenie oraz osobami zakażonymi nowym typem koronawirusa 2019-nCoV. W wydanych wytycznych GIS MSWiA informuje m.in. o sposobach zapobiegania infekcji oraz informuje o objawach towarzyszących zarażeniu koronawirusem.

GIS MSWiA wymienia również sytuacje wymagające szczególnej ostrożności, wśród nich m.in. zatrzymanie lub legitymowanie osoby z widocznymi objawami chorobowymi górnych dróg oddechowych, czy przeszukiwanie obiektu, w którym mogła przebywać osoba chora lub podejrzana o zachorowanie.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP zapewnił, że wszystkich policjantów zapoznano już z działaniami profilaktycznymi oraz sposobami minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem.

Dodał, że w przypadku, gdyby policjanci podczas interwencji, czy jakichkolwiek innych działań mieli kontakt z osoba podejrzaną o zachorowanie, zgodnie z procedurą informacje taką przekażą GIS MSWiA. Następnie - zgodnie z wytycznymi - podejmowane będą dalsze środki mające na celu sprawdzenie i zminimalizowanie ryzyka zachorowania.

"Jesteśmy przygotowani na wypadek pełnienia obowiązków w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Posiadamy maski, kombinezony ochronne i środki odkażające. W razie wystąpienia ogniska koronawirusa na terenie kraju środki te zostaną rozdystrybuowane do jednostek i policjantów, którzy mogliby wykonywać zadania w strefach zagrożonych zakażeniem" - poinformował insp. Ciarka.

W związku z zagrożeniem pojawienia się zakażenia koronawirusem oraz wytycznymi wydanymi przez GIS MSWiA dla Policji przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski spotkał się z I zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariuszem Augustyniakiem.

Z informacji, które NSZZ Policjantów zamieścił na swojej stronie internetowej wynika, że również Augustyniak zapewnił o przygotowaniu policjantów do pełnienia obowiązków w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Jak zaznaczono, w sprawie zagrożenia koronawirusem policja ściśle współdziała z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innymi służbami, w tym służbami sanitarnymi.

GIS podkreśla, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu.

NFZ uruchomiło całodobową infolinię 800-190-590 o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Infolinia jest czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W środę wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny podał, że od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81,027 tys. potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony (3,4 proc.). Najwięcej zgonów zgłoszono z Chin (2716). Śmiertelne przypadki zanotowano też m.in. w Iranie – 15, Korei Południowej – 11 czy we Włoszech – 11.

Główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)