Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ornitolodzy o mądrym dokarmianiu ptaków

Trwa zima, okres, w którym wielu z nas dokarmia ptaki. Te w większości naszej pomocy nie potrzebują, ale jest to dla nich na pewno ułatwienie a dla ludzi możliwość, by choć chwilę obcować z dziką przyrodą.

Fot. Pixabay

Jak zaznaczają eksperci, by dokarmiać ptaki, musimy wiedzieć jak im nie zaszkodzić.

"To, czym najlepiej dokarmiać patki zależy od gatunku i upodobań. Sprawdzą się suszone owoce i słynna słonina dla sikorek. Wśród małych ptaków ulubioną przekąską jest słonecznik" - mówił dyrektor warszawskiego ZOO oraz ornitolog Andrzej Kruszewicz. "Lepszy jest słonecznik łuskany niż niełuskany. Jeżeli mamy sporo kosów to możemy pokroić rodzynki. Słonina tak, ale musi być surowa, nie wędzona ani nie solona" - powiedział.

Gdy dokarmiamy ptaki wodne, nie przesadzajmy z chlebem, który jest dopuszczalny, ale w niewielkich ilościach. Najlepiej sprawdza się ziarno.

"Jeżeli to już jest chleb, to niech on będzie pokrojony w drobną kostkę. Powinno być to białe, czerstwe pieczywo. Nie może być za twarde" - powiedział ornitolog.

Kolejną ważną kwestią jest okres dokarmiania.

"Jeżeli przyzwyczaimy ptaki do obecności pożywienia w danym miejscu, w mroźne dni musimy o tym pamiętać" - mówił profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. "Róbmy to wtedy gdy ptaki mają największe trudności. Albo jest gruba pokrywa śnieżna, albo szadź albo marznący deszcz" - powiedział Piotr Tryjanowski.


Dokarmianie ptaków można przerwać, gdy temperatura nocą, przez kilka dni, utrzymuje się powyżej zera. W takich warunkach ptaki świetnie poradzą sobie same. Korzystając z tradycyjnych karmników, pamiętajmy także o tym, by regularnie je sprzątać.

Autor:
Informacyjna Agencja Radiowa

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3322518

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię