Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski kończy 85 lat

  • Anna Kluz- Łoś
  • date_range Wtorek, 2022.07.05 06:42 ( Edytowany Wtorek, 2022.07.05 07:08 )
Ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, historyk sztuki, filozof i teolog kończy dziś 85 lat. Legendarny duszpasterz akademicki, w latach PRL-u działacz niepodległościowy.

Fot. RK

Mówi dr Joanna Barcik

To wybitny filozof religii, który swą pracą naukową i duszpasterską daje recepty oczyszczenia kościoła - mówi dr Joanna Barcik z Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II: - To jest ciekawe, że o. Kłoczowski nigdy nie szuka winnych na zewnątrz.  Zawsze pyta, co my możemy zrobić, co zrobiliśmy. W tym oczyszczeniu może pomóc namysł filozoficzny. Nie chodzi o to, żeby filozofia zastąpiła religię, ale żeby sprawdziła, czy to, co robimy z religią, faktycznie nas do Boga prowadzi, czy raczej odrywa rolę nie ikon, ale idoli. Niebezpieczeństwo idolatyzacji grozi każdemu człowiekowi religijnemu.

Mówi dr Grzegorz Chrzanowski

O. Jan Andrzej Kłoczowski w sposób harmonijny łączy dialog z ortodoksją - dodaje o.dr Grzegorz Chrzanowski z Katedry Filozofii Religii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: - Pogranicze Kościoła czy stanie w progu Kościoła z jednej strony, żeby zachęcać ludzi do wejścia, a z drugiej strony, żeby jednak być obecnym w Kościele. Na pewno jest człowiekiem, który jest otwarty na dyskusję, a jednocześnie jest w mądry sposób wierny tradycji katolickiej, chrześcijańskiej. wielowiekowej, myśli  klasycznej, filozoficznej chrześcijańskiej jak Tomasz z Akwinu czy inni autorzy.

Ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski jest autorem wielu publikacji z historii religii. Jest odznaczony  Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce a w 2018 roku otrzymał medal Per Artem Deum przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury.

W Radiu Kraków od wielu lat można słuchać felietonów o. Kłoczowskiego Prawdy  Nieoczywiste.

Autor:
Anna Kluz- Łoś

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3476700

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię