Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wioski w Uściu Gorlickim odzyskały łemkowskie nazwy. ZDJĘCIA

  • Nowy Sącz
  • date_range Czwartek, 2012.09.13 21:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:51 )
W ośmiu sołectwach gminy Uście Gorlickie trwa montaż tablic, które informować będą o nazwach miejscowości po polsku i po łemkowsku.

fot. UG Uście Gorlickie

Posłuchaj relacji Sławomira Wrony
O zamontowanie tablic wystąpiło Stowarzyszenie Młodzieży Łemkowskiej "Czuha". Decyzję o ich zamontowaniu mieszkańcy wiosek podejmowali w głosowaniu. Z dziewięciu wiosek, w których przeprowadzono referenda, mieszkańcy ośmiu opowiedzieli się za montażem tablic.

Nazwy łemkowskie pojawią się m.in. w Koniecznej, Zdyni, Gładyszowie i Regietowie. W tej ostatniej miejscowości wszyscy uczestnicy referendum głosowali za obecnością nazwy pisanej cyrylicą ale sprawa nie wywołuje dziś tak silnych emocji jak jeszcze kilka lat temu.


fot: Marek Mędela
- Mieszkańcy zdecydowali, żeby taka tablica była. Regietów to wioska łemkowska więc niech będzie tablica - mówi ze spokojem Piotr Geriak, sołtys Regietowa.

Do lat 40-tych ubiegłego wieku Łemkowie stanowili niemal 100 proc. mieszkańców gminy Uście Gorlickie. Dziś jest ich niecałe 10 proc. To efekt przeprowadzonej w 1947 akcji Wisła. Całe rodziny przymusowo wysiedlono wtedy na ziemie odzyskane. Spolszczono też nazwy wiosek by zatrzeć ślad po wywiezionych mieszkańcach.

Dziś trudna historia nie dzieli już tak jak jeszcze kilka lat temu – twierdzi prezes łemkowskiej Watry Piotr Czuchta.

- Dziś Polacy i Łemkowie nawet pogrzeby odbywają wspólnie, prawosławne i greko-katolickie - mówi Czuchta. - Zabawy też są wspólne. Żenią się miedzy sobą. jest to dzisiaj normalna różnorodność.

Piotr Czuchta zastrzega jednak, że na załatwienie czeka nadal problem zwrotu znacjonalizowanych po wywózkach lasów, które przez pokolenia należały do Łemków. Jego zdaniem przeszkodą nie są tu już jednak kwestie narodowe tylko opieszałość urzędników.

Sławomir Wrona
Łemkowskie ślady w rejonie Uścia Gorlickiego

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię