Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Utrudnienia na drodze krajowej 75 z Brzeska do Nowego Sącza w Tęgoborzu

  • Nowy Sącz
  • date_range Poniedziałek, 2018.07.23 10:59 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:36 )
W Tęgoborzu drogowcy rozpoczynają przebudowę. Chodzi o zabezpieczenie ponad półtorakilometrowego odcinka trasy przed osuwiskami. Istniejąca droga zostanie wzmocniona i zabezpieczona betonowymi palisadami. Przygotowane zostanie też odwodnienie. Droga jest popularna wśród m.in. turystów zmierzających na Sądecczyznę.

Fot. Damian Radziak

Tęgoborze. Przebudowa drogi krajowej 75

Jak poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad GDDKiA Iwona Mikrut, ruch wahadłowy jest konieczny ze względu na roboty drogowe polegające na frezowaniu i rozbiórce konstrukcji drogi.

Ograniczenie potrwa ok. miesiąca – potem utrudnienia zwiększą się jeszcze bardziej – droga w miejscu prac stabilizacyjnych zostanie zamknięta do jesieni, a ruch samochodów będzie poprowadzony objazdami.

Prowadzona od maja tego roku przebudowa odcinka drogi krajowej nr 75 o długości 1,7 km w Tęgoborzu ma przywrócić ją do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko, oraz wzmocnić i zabezpieczyć trasę od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi.

„Celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia i przerwania ciągłości. W praktyce oznacza to, że trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie betonowymi palisadami od strony stoku” - wyjaśniła Mikrut.

Zastrzegła, że prace, których koszt wyniesie prawie 46,4 mln zł, mają zasięg lokalny i nie obejmują stabilizacji całego osuwiska Just-Tęgoborze. Ich zakończenie zaplanowane jest na maj 2019 r.

Osuwisko Just-Tęgoborze liczy 21,3 ha i obejmuje południowy oraz południowo-wschodni stok. Droga krajowa nr 75 zajmuje tylko kilka procent tego obszaru. Od 2010 r. do 2016 r. GDDKiA wydała ponad 3 mln zł na zabezpieczenie tej drogi przed przerwaniem jej ciągłości w wyniku zjawisk osuwiskowych.

 

 

PAP/jgk

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię