Zapisy na badania trwają, ale w publicznych Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych specjaliści zaczną je przeprowadzać dopiero w maju. Jak wyjaśnia Andrzej Kasprzyk, dyrektor poradni dla miasta Nowego Sącza, takie są wytyczne Ministerstwa Edukacji.

Tymczasem w prywatnych placówkach badania są już prowadzone. Ich pracownicy tłumaczą, że to konieczność, ponieważ nabory do przedszkoli w zależności od miejscowości kończą się w marcu lub kwietniu, a w maju rozpoczyna się nabór do szkół podstawowych. Jeżeli rodzice nie zdążą uzyskać odroczenia dla dziecka wcześniej, stracą miejsce w przedszkolu. Elżbieta Grzywnowicz z Poradni Tęcza w Nowym Sączu zaznacza jednak, że pracownicy poradni nie wydają odroczeń na „życzenie rodzica”. Jak wyjaśnia to kompleksowe badanie umiejętności sześciolatka.  

W ubiegłym roku z 80 sześciolatków zgłoszonych do poradni Tęcza, blisko 90 procent dzieci otrzymało odroczenie. Podobnie było w Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sączu, gdzie ponad 220 rodziców poprosiło o pomoc. Najwięcej pracy mieli specjaliści z powiatowej poradni, gdzie przeprowadzono pół tysiąca badań i przyznano w sumie 355 odroczeń.

 

 

 

(Bartek Niemiec/ko)