Marszałek i samorządy rysują mapę drogową dla Sądecczyzny. Tak wicemarszałek Roman Ciepiela nazywa uzgodnienia dotyczące przygotowania i finansowania budowy obwodnic Nowego Sącza. Przeszkodą, która utrudnia to rysowanie okazuje się między innymi polityka.

Jak dowiedziało się Radio Kraków w ostatni piątek w urzędzie marszałkowskim miało dojść do podpisania porozumienia pomiędzy marszałkiem, starostą nowosądeckim i prezydentem Nowego Sącza o współpracy przy finansowaniu obwodnic. Chodziło m.in. o wpisanie północnej obwodnicy miasta, z nowym mostem na Dunajcu, na listę indykatywną. Lista ma zawierać projekty, które będą mieć zapewnione finansowanie z nowego rozdania środków unijnych.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, do podpisania porozumienia nie doszło, bo część działaczy PO chce wykorzystać tę inwestycję w najbliższej kampanii przed wyborami samorządowymi.

Jeśli porozumienie udałoby się spisać dziś- to sukcesem mógłby je nazwać związany z PiS prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Tymczasem inny polityczny scenariusz zakłada, że obietnica finansowania budowy trasy stanie się atutem kandydata PO który będzie rywalem Nowaka.

Starosta nowosądecki Jan Golonka zapewnia jednak, że zrobi wszystko by polityczna rywalizacja nie opóźniła rozpoczęcia budowy. Wicemarszałek Roman Ciepiela dodaje, że jego zdaniem trudno wyobrazić sobie współpracę przy tej inwestycji bez udziału prezydenta Nowego Sącza.

Sławomir Wrona/aw