Tatrzański Park Narodowy

TOPR obniżył stopień zagrożenia lawinowego z czwartego - wysokiego, do trzeciego - znacznego. Mimo obowiązujących wcześniej ograniczeń - nie brakowało turystów, którzy lekceważyli zagrożenie - informuje TPN.

W ciągu ostatnich dwóch dni straż Tatrzańskiego Parku Narodowego musiała zawracać ze szlaków 50 osób. Turyści próbowali wejść na teren parku między innymi w Kuźnicach i Dolinie Kościeliskiej. - Strażnicy TPN nie nakładali mandatów, tłumaczyli, z czym wiąże się ryzyko wejścia na szlak i cofali turystów" - mówi Grzegorz Lorek, zastępca komendanta Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Aż sześć lawin w ciągu zaledwie dwóch dni zeszło nad Morskim Okiem

Niedziela, 2023.02.05

Magurski Park Narodowy

Zamknięty pozostaje cały Magurski Park Narodowy. Sławomir Basista kierownik Zespołu ds. Udostępniania Parku mówi, że miejscami zalega nawet metr śniegu, ale szczególnie niebezpieczne są zwisające konary drzew:

Służby terenowe cały czas pracują i podejmują starania, aby jak najszybciej udrożnić szlaki z powalonych drzew. Myślę, że do końca tygodnia, jeżeli nie wszystkie, to przynajmniej część szklaków otworzymy dla ruchu turystycznego.

Pieniński park Narodowy

Ale otwarcie szlaków nie oznacza, że wędrówka będzie należała do najłatwiejszych. Dla przykładu w  Pieninach trzeba liczyć się z brodzeniem nawet po pas w śniegu. Możliwe są także lawiny - ostrzega Adam Rusek z Pienińskiego Parku Narodowego:

W miejscach szczególnie narażonych, czyli np. w Wąwozie Szopczańskim, najlepiej poruszać się sprawnie i nie zatrzymywać się u wylotów stromych piargów. Miejscami na szlakach jest ślisko, w związku z tym zalecamy korzystanie z raczków i kijków trekkingowych. Poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga dobrego przygotowania i rozwagi.

Gorczański Park Narodowy

Niestety nie mamy także dobrych wieści dla miłośników Gorców. Małgorzata Józefiak z Gorczańskiego Parku Narodowego podkreśla, że w wyższe partie gór przydadzą się rakiety i narty. Bez doświadczenia lepiej jednak zrezygnować z wędrówki w takich warunkach:

Szlaki na terenie parku nie są zamknięte, ale większość z nich jest nieprzetarta. Wędrówka jest utrudniona i czas przejścia może wydłużyć się co najmniej dwukrotnie.

Babiogórski Park Narodowy

O rozwagę apelują także pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego. Na Babiej Górze jest trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Temperatura  cały czas jest na minusie i wynosi nawet kilkanaście stopni poniżej zera.

Dobra informacje jest taka, że dziś po kilku dniach przerwy ponownie otworzył się Ojcowski Park Narodowy. Tam warunki uległy poprawie. Połamane drzewa nie blokują już szlaków, nie ma też zagrożenia przed łamaniem się gałęzi. I tak powinno być przynajmniej do kolejnych intensywnych opadów śniegu.