Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Awantura w Morskim Oku: fundacja Viva składa zażalenie

  • Podhale
  • date_range Piątek, 2015.04.24 09:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 02:06 )
Będzie zażalenie na decyzję limanowskiej prokuratury. Śledczy zapowiedzieli, że nie będzie śledztwa w sprawie rzekomego niedopełnienia obowiązków przez policjantów z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Chodzi o listopadowy protest ekologów w obronie koni na drodze do Morskiego Oka w Zakopanem. Doszło wtedy do szarpaniny z fiakrami. Przedstawiciele fundacji Viva, która wspierała protest są właśnie w drodze do prokuratury w Limanowej.

Policjanci, którzy zjawili się podczas bójki ekologów i fiakrów na trasie do Morskiego Oka. Fot. Przemek Bolechowski

Posłuchaj co mówi Zbigniew Gabryś, rzecznik prokuratury okręgowej w Nowym Sączu
Blokada drogi do Morskiego Oka, fot. Przemek Bolechowski

- Prokurator dokonał szczegółowej analizy zdarzenia. Gdy policja pojawiła się na miejscu, nie doszło do sytuacji, w której można by zarzucić obecnym funkcjonariuszom niedopełnienie lub przekroczenie obowiązków - mówi Radiu Kraków Zbigniew Gabryś, rzecznik prokuratury okręgowej w Nowym Sączu. 

Przedstawiciele warszawskiej fundacji Viva uważają jednak, że odmówienie wszczęcia postępowania przez prokuraturę jest skandaliczne i niedopuszczalne. Jak powiedziała Radiu Kraków Anna Plaszczyk z fundacji, policja pojawiła się na miejscu, ale stała 200 metrów dalej i nie ochraniała protestujących. Doszło do szarpaniny i przepychanek.

Fundacja zapowiada także zawiadomienie prokuratury o tym, że górale, którzy pojawili się w listopadzie na drodze do Morskiego oka brali udział w nielegalnym zbiegowisku. 

Sprawa, którą badała limanowska prokuratura to tylko jeden z wątków całej historii. W innych prokuraturach toczą się m.in. sprawy o pobicie jednego z uczestników akcji, a także dotycząca pobicia i naruszenia nietykalności jednego z policjantów. 

 

(Marta Jodłowska/ew)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

693983

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię