Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kamieniołom w Beskidzie Wyspowym pod znakiem zapytania. Zainterweniowali mieszkańcy, wójt i aktywiści

  • Nowy Sącz
  • date_range Czwartek, 2019.03.07 16:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:44 )
400 metrów od stanowisk archeologicznych, 150 metrów od domów oraz 120 metrów od Obszaru Natura 2000 - w Poznachowicach Górnych, w gminie Raciechowice koło Dobczyc ma powstać kamieniołom. Niepokoi to mieszkańców oraz aktywistów.

Fot. T. Bździkot

Mieszkańcy i aktywiści boją się, że kamieniołom zagrozi historycznemu i przyrodniczemu obszarowi. Inwestycja, ma powstać na obszarze 1 hektara u podnóża góry Grodzisko. Tuż obok znajdują się pozostałości po osadnictwie z V wieku przed naszą erą. "We wczesnośredniowiecznej Polsce znajdował się tam tzw. Zamek Strzyżycki, jedna z najpotężniejszych budowli obronnych ówczesnej Polski, chroniąca Wawel od południa. Oprócz tego obok jest cenne grodzisko, które można wiązać z pierwszym osadnictwem zakonów, które docierały do Polski" – wyjaśnia Maciej Kwaśniewski z inicjatywy obywatelskiej "Lokomotywa" i dodaje, że w pobliżu znajdują się też cenne siedliska nietoperzy - nocków orzęsionych.

Mimo takiego sąsiedztwa początkowo na inwestycję zgodził się poprzedni wójt gminy Raciechowice. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała także pozytywną opinię bez konieczności sprawdzania wpływu inwestycji na środowisko. Po sprzeciwie części mieszkańców oraz ekologów, nowy wójt - Wacław Żarski zmienił decyzję poprzednika. "Wystąpiłem o ponowne przeanalizowanie kwestii oddziaływania na środowiska tejże inwestycji, czyli kamieniołomu. Kolejne decyzje wydane m.in. przez RDOŚ i Wody Polskie mówią, że to opracowanie środowiskowe jest konieczne" – tłumaczy wójt Żarski.

Fot. T. Bździkot

Po tych sygnałach od samorządówców i mieszkańców swoją decyzję zmieniła też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie. Jak się okazało, poza bliskim sąsiedztwem ważnych obszarów historycznych i przyrodniczych jest jeszcze jeden problem. "Z karty wynikało, że dość niedaleko znajduje się zabudowa mieszkaniowa. Początkowo podawano odległość 250 metrów, a jednak okazało się, że to 150 metrów. A ponieważ w kamieniołomie miałyby być używane młoty pneumatyczne, stąd analiza akustyczna jest tu bardzo ważna. Chodzi o zabezpieczenie tej zabudowy" – podkreśla Ada Słodkowska-Łabuzek z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przedstawicielka RDOŚ dodaje, że inspektorzy, wydając opinię nie wiedzieli też o bliskości ważnych stanowisk archeologicznych. Skąd jednak brak takich informacji? Jak się okazuje, RDOŚ przy mniejszych inwestycjach opiera się na... uczciwości ludzkiej. "Analizujemy bardzo dużo dokumentów. Dopiero przy skomplikowanych inwestycjach możemy pozwolić sobie na pojechanie w teren. Opieramy się też na opinii wójta, który wydał decyzję środowiskową i musiał brać pod uwagę inne elementy" – odpowiada Ada Słodkowska-Łabuzek

Teraz jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła firmie z Rudy Śląskiej przygotowanie profesjonalnego raportu o wpływie kamieniołomu na środowisko.

Zaniepokojenie powstaniem kamieniołomu w pobliżu ważnego historycznego terenu wyraził także Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskie Muzeum Archeologiczne, które napisały już w tej sprawie do wójta gminy Raciechowice oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

 

 

(Tomasz Bździkot/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię