Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Czarni górale z Łomnicy-Zdrój rozpoczynają kolejny etap promocji rękawic furmańskich

  • Bartosz Niemiec
  • date_range Środa, 2023.07.12 13:43 ( Edytowany Środa, 2023.07.12 13:51 )
Czarni górale z Łomnicy-Zdrój rozpoczynają kolejny etap promocji rękawic furmańskich w drodze po wpis umiejętności ich tkania na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po Polsce krąży już wystawa z rękawicami z różnych stron Karpat, a teraz tkacze zamierzają w ten element stroju ludowego wyposażyć cztery zespoły regionalne z południa Małopolski.

Fot. Damian Radziak

Posłuchaj rozmowy z Małgorzatą Polańską-Kubiak

Rękawice trafią do zespołów pod koniec roku. Akcja to część promocji rękawic w ramach projektu przygotowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi dla Twórców Ludowych. Do programu zgłaszały się osoby zajmujący się sztuką, rzemiosłem i rękodziełem.

Przypomnijmy, że czarnym góralom udało się już wpisać umiejętność tkania rękawic furmańskich na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury. Wszystko po to, by zachować tę sztukę dla przyszłych pokoleń. Wpis  na światową listę, to szansa na międzynarodową promocję.

Spotkanie z kulturą ludową Pogórzan Gorlickich - Wakacyjne Skarby Małopolski z Szymbarku

Autor:
Bartosz Niemiec

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię