Centrum edukacyjne SOWA zostało stworzone przy współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Składa się z przestrzeni wystawienniczej z 18 nowoczesnymi eksponatami. 6 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wadowicach jako pierwsi zmierzyli się z logicznymi łamigłówkami, rysowaniem na piasku i sprawdzili jak mogą wyglądać, gdyby ich twarze były idealnie symetryczne. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających jest Majsternia, czyli przestrzeń swobodnego tworzenia.
SOWA będzie otwarta dla gości już od 7 grudnia. Wszystkie atrakcje dostępne w wadowickiej strefie są bezpłatne. Dla grup zorganizowanych obowiązkowa jest telefoniczna rezerwacja wejścia (530 793 247). W niedzielę 10 grudnia odbędzie się dzień otwarty dla mieszkańców, podczas którego od godziny 11:00 do 15:00 będą mogli zwiedzać Stację Kultury, a także Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności w godzinach od 11:00 do 17:00. Na poniedziałek 11 grudnia zaplanowano konkurs na fanpage’u SOWA na Facebooku, na nazwę nowo powstałych sal w Stacji Kultury.
W wyremontowanym, zabytkowym 135-letnim dworcu PKP powstała także Stacja Kultury, czyli kolejna siedziba Wadowickiego Centrum Kultury, z salą konferencyjną oraz salą ekspozycyjną. W dalszej perspektywie powstanie tutaj restauracja i kawiarnia wraz ze strefą relaksu. Dworzec ma wpisywać się stylem i formą w historię ziemi wadowickiej z okresu Galicji. Dlatego też fasada istniejącego budynku pozostała w większości bez zmian. Koszt inwestycji to 14,7 mln zł, z czego prawie 8,4 mln zł otrzymano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.