Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Zatorze niedaleko Oświęcimia ma zostać usypany kopiec niepodległości. WIZUALIZACJE

Kopiec niepodległości ma mieć wysokość czteropiętrowego bloku i może stanąć w pobliżu jednego ze stawów, w których hoduje się znane w całej Polce karpie. Inicjatorzy sypania kopca właśnie załatwiają ostatnie formalności i wiosną przyszłego roku chcą ruszyć z budową.

Posłuchaj co mówią inicjatorzy budowy kopca: Roman Moskała i Piotr Brodziński
Wizualizacja kopca niepodległości w Zatorze

Inicjatorzy budowy chcą w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypominają, że tradycja sypania kopców na ziemiach polskich sięga czasów słowiańskich. Właśnie dopinają wszystkie formalności i już wiosną chcą ruszyć z pracami. Co ważne, wysoki na kilkanaście metrów kopiec ma zostać usypany bez użycia ciężkiego sprzętu.

- Sypiemy kopiec ręcznie. Każdy może wziąć w tym udział. Każdy może przywieźć garść ziemi. Zapraszamy wszystkich. Będą go sypać obywatele, bo to jest pomysł obywatelski. Każda osoba może przyjechać i wszyscy razem możemy go usypać - mówią inicjatorzy budowy kopca: Roman Moskała i Piotr Brodziński.

„Pierwszą łopatę chcielibyśmy wbić 2 maja - w święto flagi w przyszłym roku i wykonać go do listopada 2018 roku. Będzie na bogato lub skromnie. To zależy od tego ile środków uzbieramy. Wizualizacja, którą można zobaczyć jest ciekawa. Kopiec jest nad samym zbiornikiem wodnym, jest pomost. To ciekawa architektura” - dodaje Mariusz Makuch, burmistrz Zatora.

Dlaczego kopiec ma powstać w niewielkim Zatorze? W gminie - w miejscowości Palczowice - jest już jeden kopiec. Został usypany w 1910 roku w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Kopiec został zniszczony przez Niemców w pierwszych dniach kampanii wrześniowej... Mieszkańcy odbudowali go kilka lat temu.

Budowę kopca można wesprzeć TUTAJ.

 

 

 

 

 

(Marek Mędela/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię