Inspektor do spraw ochrony i opieki nad zabytkami w tamtejszym urzędzie miejskim Dorota Maj-Kołodziej powiedziała PAP, że rozpoczęte jesienią ubiegłego roku prace dobiegają końca. Miały one przede wszystkim powstrzymać techniczną degradację budynku.
Najważniejsze było odwodnienie i fundamenty
– podkreśliła.
Oprócz zabezpieczenia zabytku przed wpływem wód gruntowych i deszczowych, rozebrano też komin i naprawiono stolarkę zewnętrzną oraz uszkodzone mury.
Koszt tej części prac wynosi 1,6 mln zł. Kalwaria Zebrzydowska otrzymała blisko 1,3 mln zł dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dla Małopolski Polski Ład.
Dorota Maj-Kołodziej powiedziała, że samorząd złożył już w starostwie w Wadowicach wniosek o pozwolenie na remont kapitalny zabytku.
Gdy je otrzymamy, będziemy wnioskowali o dotacje. (…) Z uwagi na wysokość kosztów w grę będą wchodziły raczej duże programy, z puli rządowej. Jeśli nie będzie takich programów, to będziemy skazani na prace etapami, a to nie jest dobre dla zabytku
– dodała.
Kalwaryjski samorząd chciałby, aby w przyszłości dwór i otaczająca go przestrzeń – park i zabudowania folwarku - stały się wizytówką. Okolica temu służy. W pobliżu przepływa rzeka, nad którą rozciągają się bulwary. Niedaleko znajduje się zabytkowy klasztor Bonifratrów w dawnym dworze obronnym Zebrzydowskich i kalwaryjskie sanktuarium wpisane na listę UNESCO.
Dwór wybudował w pierwszej połowie XIX wieku Jan Kanty Brandys, administrator majątków księcia Kazimierza Czartoryskiego. Po upadku Powstania Listopadowego działał w nim punkt ułatwiający przerzut emisariuszy i łączników z zagranicy. W 1923 roku w jego murach politycy PSL Piast, Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy i Związku Ludowo-Narodowego negocjowali pakt lanckoroński, który zaowocował utworzeniem rządu Wincentego Witosa.
Po wojnie dwór został znacjonalizowany. Na tym terenie działała między innymi wytwórnia win. W 2014 roku 7,5-ha teren z dworem oraz stajniami i wozownią wykupiła gmina Kalwaria Zebrzydowska. Ostatnio mieściły się tam mieszkania komunalne.