Z miesięcznym poślizgiem, ale już niebawem otwarty będzie kompleks basenów letnich na osiedlu Kąty w Chrzanowie. Dziś Sanepid pobrał próbki wody.
Na wyniki badania trzeba czekać ok.10 dni więc otwarcie basenu spodziewane jest w połowie sierpnia - - informuje Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.


Kąty to obszar, na którym część mieszkańców odczuwa – zwłaszcza latem – nieprzyjemny zapach z pobliskiego wysypiska śmieci. Otwieramy sztandarową inwestycję i okaże się - z przeproszeniem - że śmierdzi i czym się pochwalimy? Smrodem? -pyta Andrzej Filipczak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Chrzanowie.


Burmistrz zapewnia, że na tej części osiedla nie śmierdzi, bo na te uciążliwości narażona jest tylko część osiedla Kąty. Mimo to mieszkańcy wciąż odczuwają odór z wysypiska. Podczas niedawnej fali upałów narzekali, że przykry zapach nie daje im normalnie żyć: Nie ma dnia, ani wieczoru, żeby nie śmierdziało, w nocy nie da się otworzyć okna - zwraca uwagę pani Aneta, mieszkanka osiedla Kąty.
Burmistrz miasta kontruje, że zgłoszeń od mieszkańców w tej sprawie jest znacznie mniej. Kiedy obejmował funkcję, takich zgłoszeń było ok.200 rocznie, a w tym roku było tylko 19, potwierdza to rzecznik prasowy firmy Eneris.


Radny Andrzej Filipczak, mieszkaniec tego osiedla, jest innego zdania. W związku z czym wniósł o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Jak twierdzi, mieszkańcy mają prawo dostać  informację, skąd się wziął problem i jak go rozwiązać. Mają prawo przyjść na sesje i zadawać pytania, bo to oni są poszkodowani.

Burmistrz odpowiada, że sesji nie będzie, a aktualnie trwa kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To kontrolerzy będą w stanie wyjaśnić sprawę lepiej niż firma, a jedynym sposobem na zlikwidowanie przykrego zapachu, jest przykrycie wysypiska hermetyczną halą.

Przychyla się do tego firma Eneris i tłumaczy, że przygotowuje się do zadaszenia placu dojrzewania, czyli miejsca, gdzie jest kompost, odpady bio. To jest jednak duża inwestycja, wymagająca wielu decyzji, również środowiskowych. To powinno wyeliminować cały problem.