Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Muzeum Auschwitz: antysemickie napisy na barakach w b. KL Birkenau

Wykonane sprayem napisy w językach: angielskim i niemieckim, w części mające charakter antysemicki, odkryto we wtorek na dziewięciu barakach byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Sprawę bada policja – zakomunikowało we wtorek Muzeum Auschwitz.

Autorstwa Paweł Sawicki - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=87194676

Mówi Małgorzata Jurecka, oficer prasowy oświęcimskiej komendy

„Uwagę zwracają dwa nawiązania do Starego Testamentu, często używane przez antysemitów, oraz hasła wskazujące na negacjonizm. Napisy zostaną poddane analizie grafologicznej” – podało muzeum.

Muzeum oświadczyło, że „tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau”.

Placówka zapowiedziała, że tuż po zebraniu przez śledczych wszelkich dowodów konserwatorzy przystąpią do oczyszczenia historycznych budynków ze śladów wandalizmu.

Muzeum zakomunikowało zarazem, że system zabezpieczenia miejsca pamięci, w tym ponad 170-ha terenu byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau, jest ciągle rozwijany. „Pieniądze na jego rozbudowę pochodzą z budżetu muzeum, który niestety w okresie pandemii Covid-19 ogromnie ucierpiał” – wskazano.

Placówka zaznaczyła zarazem, że „zabezpieczenie terenu byłego obozu Birkenau, poprzez jego pełne zamknięcie, będzie możliwe dopiero po przekazaniu muzeum terenu pomiędzy nowo wybudowaną drogą odbarczającą a historycznym ogrodzeniem byłego obozu, co miało być dokonane już w ramach ostatniego etapu Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego".

Budowa drogi odbarczającej zakończyła się rok temu. Wcześniej ruch kołowy przebiegał wzdłuż wschodniego ogrodzenia byłego obozu, a szosa, którą wiódł, była oddalona od niego zaledwie o kilkanaście metrów. Przy historycznej bramie głównej, uznawanej za jeden z symboli Miejsca Pamięci, znajdowało się skrzyżowanie. Nowa droga odsunęła ulicę od poobozowego ogrodzenia. Rozpoczyna się ona w pobliżu południowo-wschodniego krańca byłego obozu i kończy nieopodal północno-wschodniego rogu. Od bramy dzieli ją w prostej linii ok. 150 m. Długość drogi wynosi ok. 1 km.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 502 tys. osób, co miało związek z epidemią Covid-19. Rok wcześniej Muzeum odwiedziło 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oświęcimscy policjanci badają sprawę umieszczenia napisów, w tym antysemickich, na drewnianych barakach w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Rzecznik powiatowej komendy asp. sztab. Małgorzata Jurecka podała, że funkcjonariusze analizują dowody.

„Na miejsce natychmiast udali się policjanci z oświęcimskiej komendy policji. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. (…) Ustalono, że do czynu doszło najprawdopodobniej dziś w godzinach pomiędzy 8. a 12.” – poinformowała Małgorzata Jurecka.

Rzecznik zakomunikowała, że „aktualnie trwa analiza zabezpieczonych dowodów, mająca na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy tego karygodnego czynu”. „Zabezpieczone treści zostaną również poddane szczegółowej analizie pod kątem mowy nienawiści” - dodała.

Małgorzata Jurecka przypomniała, że za uszkodzenie zabytku grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. „Po przeprowadzeniu analizy treści, będzie możliwe uzupełnienie kwalifikacji czynu” – dodała.

Muzeum Auschwitz w wydanym we wtorek oświadczeniu podkreśliło, że „tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau”.

Placówka zaapelowała do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane. Informacje należy kierować na adres e-mail: [email protected].
Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię