W tym roku PFRON przeznaczył więcej pieniędzy dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, ale kosztem innych zdań, między innymi - przystosowania łazienek dla osób z niepełnosprawnościami, zakup niezbędnych środków do codziennego funkcjonowania i właśnie turnusy rehabilitacyjne.
Niewiele mniej, ale więcej
Co ciekawe Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej mimo mniejszej dotacji (o kilkanaście tysięcy złotych) przyznało sporo dofinansowań do turnusów, zmniejszając jednak kwotę wsparcia. Chodziło o to, żeby pojechało więcej osób, ale pieniędzy i tak nie wystarczyło dla wszystkich chętnych.
PFRON w tym roku przeznaczył dla małopolskich miast oraz powiatów w sumie o 5 milionów złotych więcej na Warszaty Terapii Zajęciowej i o 273 tysiące mniej na pozostałe oferty, w tym turnusy. Wydaje się, że to niewiele mniej w skali całego województwa, ale:
Koszt turnusu rehabilitacyjnego, na przykład dwutygodniowego, zwiększa się o 250-300, a to oznacza, że w tym roku na turnusy pojedzie o 80-100 osób mniej niż w ubiegłym
mówi Dorota Krakowska z tarnowskiego Centrum Usług Społecznych.
Pierwszy taki rok
W Tarnowie w tym roku wpłynęło 574 wniosków - do tej pory przyznano 333 dofinansowania na turnusy rehabilitacyjne. W powiecie brzeskim w ubiegłym roku (na 137 wniosków) pozytywnie rozpatrzono 89; w tym roku (na 148 wniosków) zaledwie 50. Dyrektorka tarnowskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinnie Anna Górska w ubiegłym roku przekazała 407 dofinansowań, w tym 192 (na 289 wniosków do tej pory).
To pierwszy rok, odkąd jest dyrektorką, kiedy nie pojechały wszystkie osoby, które mają znaczny stopień niepełnosprawności. Do tej pory z tych środków wyjeżdżały osoby ze znacznym stopniem, ale udawało się też zorganizować wyjazd dla tych z umiarkowanym
- dodaje Anna Górska.
W Tarnowie przybyło ponad 100 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w znacznym stopniu. Powiat Bocheński po dwuletniej przerwie chciał w tym roku przyznać dofinansowania do turnusów - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinnie w Bochni planowało przyznać pieniądze dla 100 osób, pieniędzy wystarczyło dla 50 (na 216 wniosków). Dlaczego? Ponieważ powiat bocheński otrzymał o 166 tysięcy mniej z PFRONu, niż w ubiegłym roku.
Osoby, które składają wnioski o dofinansowania, kwalifikują się do tego, żeby je otrzymać. Mają orzeczenia i dochód, który upoważnia do wystąpienie o dotację. Głównym powodem są niewystarczające środki, jakie otrzymał powiat.
- tłumaczy Lidia Piekarz, dyrektorka bocheńskiej placówki.
Gminy muszą wybierać
Dyrektorzy PCPRów podkreślają, że PFRON przyznaje dofinansowanie na podstawie danych o liczbie osób niepełnosprawnych ze spisu powszechnego z 2021 roku, a ich liczba od tego czasu znacznie wzrosła. PFRON przyznaje, w przesłanym Radiu Kraków oświadczeniu, że GUS nie ma nowszych danych.
Zmniejszenie puli pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne, remonty łazienek itd., Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tłumaczy mniejszymi środkami, którymi dysponuje oraz zwiększeniu pieniędzy na Warsztaty Terapii Zajęciowych. PFRON podkreśla, że pieniądze rządowe nie powinny być jednym wsparciem dla osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj w miastach i powiatach pieniądze na dofinansowania dla niepełnosprawnych kończyły się w wakacje. Teraz mogą się wyczerpać już w czerwcu.
Gminy muszą więc wybierać: w pierwszej kolejności dofinansowują, na przykład, wyjazdy osobom, które nigdy nie były na turnusie rehabilitacyjnym, dzieciom i tym z z najwyższym stopniem niepełnosprawności.