Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wystawa Grand Press Photo w Krakowie ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Środa, 2012.10.03 13:22 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:49 )
Nagrodzone zdjecia możemy oglądać w Galerii Kazimierz do 26 października

Autor: Maksymilian Rigamonti, „Newsweek Polska”

Posłuchaj Maksymiliana Rigamonti, autora Zdjęcia Roku
Maksymilian Rigamonti („Newsweek Polska”) jest autorem Zdjęcia Roku - GRAND PRESS PHOTO 2012

Konkurs Grand Press Photo od ośmiu lat organizuje miesięcznik „Press”. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej, a przez to podnoszenie jej jakości. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wyjątkowość konkursu polega na tym, że uczestnicy poddają się ocenie fachowca światowej klasy – co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo.

W tym roku jury konkursu przewodniczyła fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki Jodi Bieber, której zdjęcie wygrało World Press Photo w 2011 roku. Oprócz niej w jury zasiadali: Filip Ćwik (Napo Images, „Newsweek Polska”), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Chris Niedenthal, Andrej Reiser (Czech Press Photo), Tomasz Wierzejski (Fotonova).

Fotoreporterzy zgłosili ponad 3,5 tys. zdjęć, które konkurowały w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda.
Do finału zakwalifikowano prace 45 fotoreporterów z całej Polski – w sumie 147 zdjęć: 39 pojedynczych i 16 fotoreportaży. Nagrody przyznawane były oddzielnie za zdjęcia pojedyncze, oddzielnie za fotoreportaże.
Główną nagrodę i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia o najwyższej wartości informacyjnej, merytorycznej i technicznej, niepozbawiona oryginalnej wizji autora, wykonana przy zachowaniu etycznych kanonów zawodu fotoreportera. Autor Zdjęcia Roku otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.

147 najlepszych zdjęć prasowych ubiegłego roku, które trafiły do finału konkursu Grand Press Photo 2012, będzie można oglądać od 2 do 26 października 2012 r. w Krakowie, w Galerii Kazimierz.

W ramach wystawy Grand Press Photo w Krakowie, Galeria Kazimierz ogłosiły konkurs, którego laureaci skorzystać będą mogli z warsztatów fotograficznych. Warsztaty poprowadzi laureat Grand Press Photo 2012 – Tomasz Padło, autor zdjęcia obrazującego krajobraz w pobliżu miejscowości Ulog w dorzeczu górnej Neretwy (Bośnia i Hercegowina). Więcej informacji o konkursie znaleźć można na: www.galeriakazimierz.pl
Galeria Kazimierz


fot.1
Autor: Marcin Płonka
Vintage w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej popularny jako sposób alternatywnego podejścia do życia. Zdjęcie rockabillies na imprezie Hot Rod Hayride w Surrey pochodzi z fotoreportażu prezentującego różne aspekty życia takich ludzi.
Lipiec 2011–marzec 2012

fot.2
Autor: Jan Brykczyński, dla Sputnik Photos
Puszcza Białowieska, ostatni pierwotny las w Europie, głęboko tkwi w świadomości Białorusinów. I choć przez władze nazywana jest skarbem narodowym, a jej elementy dekorują domy w pobliskich wsiach, na co dzień jest eksploatowana i traktowana użytkowo. Zdjęcia zrobiono na Białorusi na obrzeżach puszczy, w miejscowościach: Kamieniuki, Prużany, Swislocz, Porazava, Dobrowola.
Maj–październik 2011

fot.3
Autor: Tomasz Padło, Visavis.pl
Zdjęcie z fotoreportażu przedstawiającego życie nad rzeką Neretwa – krajobraz w pobliżu miejscowości Ulog w dorzeczu górnej Neretwy (Bośnia i Hercegowina).
13–17 września 2011

fot.4
Autor: Tomasz Jodłowski, dla „Rzeczpospolitej”
Premier Donald Tusk podczas wizyty w Spółdzielni Socjalnej „Rybka” w Katowicach.
3 października 2011

fot.5
Autor: Agnieszka Rayss, Sputnik Photos
Ukraina, Kijów. Sasza Szewczenko – aktywistka feministycznej grupy Femen specjalizującej się w protestach przeprowadzanych topless.
15 grudnia 2011

fot.6
Autor: Kuba Kamiński, „Rzeczpospolita”
Okolice Bielska Podlaskiego. Szeptuchy to kobiety, które wiedzą, że posiadły moc od Boga pozwalającą im uzdrawiać choroby duszy i ciała, ale także rzucać złe zaklęcia. Szeptuchy od stuleci są częścią lokalnej kultury Podlasia.
Październik 2011

fot.7
Autor: Piotr Bednarek, Edytor.net
W ciepły letni wieczór dwóch mieszkańców częstochowskiej kamienicy zrobiło sobie grilla. Dla zabawy jeden podpalił uschniętą choinkę.
2 września 2011

fot.8
Autor: Cezary Aszkiełowicz, „Gazeta Wyborcza Szczecin”
Niemcy, Ramin. Silny wiatr podrywa ziemię z okolicznych pól i powoduje burzę piaskową.
8 kwietnia 2011

fot.9
Autor: Kacper Kowalski, Panos Pictures
Toxic Beauty, czyli ślady cywilizacji odciśnięte w krajobrazie. Trudno dostępne składowiska odpadów po produkcji przemysłowej ujawniają swoje toksyczne piękno z perspektywy lotu ptaka. Na zdjęciach w kolejności zakłady: 1) Vattenfall Heat Poland, Żerań – Warszawa; 2,4,6) Soda Polska Ciech – Zakład Produkcyjny Janikosoda, Janikowo; 3,7) Soda Polska Ciech – Zakład Produkcyjny Soda Mątwy, Inowrocław; 5) KGHM Polska Miedź SA, Jezioro Żelazny Most, Polkowice.
Czerwiec–sierpień 2011

fot.10
Autor: Kacper Kowalski, Panos Pictures
Inowrocław. Osadnik z odpadami poprzemysłowymi w Inowrocławskich Zakładach Chemicznych Soda Mątwy, produkujących m.in. sól.
19 lipca 2011

fot.11
Autor: Marcin Osman, „Foto”
Rosja. Zdjęcie z fotoreportażu o reniferach z półwyspu Jamał.
Grudzień 2011–styczeń 2012

fot.12
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Niewielka scena teatru Vanguard w Sydney, miejsce ćwiczeń przed mistrzostwami Miss Pole Dance Australia. Pole dancing jest w tym kraju niezwykle popularny jako forma fitnessu i nowa dyscyplina sportu.
28 października 2011

fot.13
Autor: Łukasz Sokół, dla Forum Agencja Fotografów
Sant Kabir Nagar, Indie. Uczestnik festynu z okazji Shivaratri w studni śmierci.
20 lutego 2012

fot.14
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Meksyk. Los Hermanos Trauma – wschodzące gwiazdy lucha libre, meksykańskiej odmiany profesjonalnego wrestlingu. Charakterystyczną cechą tego sportu i widowiska zarazem są maski używane podczas walki przez zawodników należących do kategorii mascaras. Bracia Trauma są synami nie mniej sławnego zawodnika – Negra Navarry.
15 czerwca 2011

fot.15
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Indie. Nada kusti, popularna niegdyś odmiana indyjskich zapasów w stanie Karnataka, jest praktycznie sportem wymierającym; mimo to nadal znajdują się młodzi ludzie pragnący kontynuować prastarą tradycję.
5 grudnia 2011

fot.16
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Brazylia. Amatorski mecz bokserski na ringu ustawionym w pobliżu wiaduktu Glicerio w São Paulo.
1 września 2011

fot.17
Autor: Marcin Łobaczewski, dla Agence France Presse
Warszawa. Pierwsza rocznica katastrofy w Smoleńsku. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, chcąc złożyć kwiaty pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu, próbują przerwać kordon chroniący dostępu do niego.
10 kwietnia 2011

fot.18
Autor: Wojciech Wojtkielewicz, „Gazeta Współczesna”
Skutki pożaru w niewielkiej wsi Bieńdziuga (gm. Michałowo), w którym spłonęło osiem budynków.
25 marca 2012

fot.19
Autor: Tomasz Lazar
Nowy Jork. Zdjęcie z zamieszek w Harlemie, które towarzyszyły protestom organizowanym w ramach Occupy Wall Street. Mieszkańcy Harlemu protestowali przeciwko działaniom policji – kiedy jednak zablokowali dojście do komisariatu, zaczęto usuwać ich siłą. Zdjęcie jest częścią fotoreportażu dokumentującego akcję Occupy w Nowym Jorku.
Październik 2011

fot.20
Autor: Renata Dąbrowska, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”
Koneck, woj. kujawsko-pomorskie. Dziewczyna czeka na swojego chłopaka przed klubem Venus Planet.
25 grudnia 2011

fot.21
Autor: Renata Dąbrowska, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”
Gwiździny, Somonino, Świedziebnia. Młodzież bawiąca się na wiejskich dyskotekach.
Sierpień–listopad 2011

fot.22
Autor: Maksymilian Rigamonti, „Newsweek Polska”
Ukraina. Fotoreportaż przedstawia prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.
Maj 2011

fot.23
Autor: Maksymilian Rigamonti, „Newsweek Polska”
Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.
Maj 2011kp
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię