VENI CREATOR.

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia konsekracji Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach

W roku 2022 przypada 25 lecie pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem a także rocznica konsekrowania przez św. Jana Pawła Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. W związku z tym Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna przygotowała  uroczysty koncert muzyki sakralnej pt. VENI CREATR w pięknym wnętrzu Sanktuarium na Krzeptówkach.

Jako program wybrany został  oprócz tytułowego utworu Veni Creator Cesara Franka, wykonanie, chyba po raz pierwszy w Zakopanem słynnej MSZY KORONACYJNEJ KV 317 Wofganga Amadeusza Mozarta.

Dzieło składa się z pięciu części stanowiących „ordinarium” mszalne Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus – Benedictus, Agnus Dei. Powstało w roku 1779 w Salzburgu i po dziś dzień stanowi obok Requiem jedno z najsłynniejszych dziel muzyki sakralnej.

Msza koronacyjna Mozarta było ulubionym utworem Ojca Świętego Jana Pawła II. Muzyka ta rozbrzmiewała w roku 1985 podczas mszy św. celebrowanej przez św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w dniu święta Apostołów Piotra i Pawła. Wykonawcami byli wówczas wiedeńscy filharmonicy pod dyrekcją Herberta von Karajana. Również dla uczczenia beatyfikacji Ojca świętego w Krakowie wykonano Maszę koronacyjną. Tak więc utwór ten wydaje się szczególnie związany z osobą św. Jana Pawła II.

W sierpniowym koncercie nie może zabraknąć również fragmentu homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas uroczystej konsekracji Sanktuarium na Krzeptówkach.

14 sierpnia 2022 o godz. 20.

Koncert został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane

.