Pierwszym filmem w nowym roku (premiera 9 stycznia) będzie thriller Fotograf w reżyserii Waldemara Krzystka z Adamem Woronowiczem, Agatą Buzek, Sonią Bohosiewicz i Tomaszem Kotem. Historia seryjnego mordercy, który przy ciałach swych ofiar zostawia kartki z numerami, podobne do tych, których używają śledczy w czasie pracy na miejscu zbrodni. Akcja dzieje się w Moskwie i w Polsce.

9 stycznia zobaczymy również Między nami dobrze jest, filmową adaptację sztuki Doroty Masłowskiej wystawionej przez Grzegorza Jarzynę na scenie TR Warszawa.

16 stycznia to data premiery komedii Wkręceni 2 Piotra Wereśniaka. Znani z pierwszej części bohaterowie tym razem ruszą na podbój stolicy i polskiego showbiznesu. A widzowie przekonają się, jak naprawdę funkcjonuje świat gwiazd znanych z programów rozrywkowych i plotkarskich portali.

Hiszpanka Łukasza Barczyka trafi do kin 23 stycznia. Film opowiada o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach - dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. W roli I.J. Paderewskiego Jan Frycz.

Również 23 stycznia w kinach pojawi się Carte blanche Jacka Lusińskiego, oparta na faktach opowieść o nauczycielu z liceum (Andrzej Chyra), który za wszelką cenę pragnąc zachować ukochaną pracę ukrywa, że stopniowo traci wzrok.

Ziarno prawdy w reżyserii Borysa Lankosza to ekranizacja drugiej części trylogii kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim (Robert Więckiewicz), który z Warszawy przenosi się do Sandomierza i prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, którego ofiarą jest szanowana i ceniona działaczka społeczna. Premiera 30 stycznia.

Discopolo (reż. Maciej Bochniak, premiera 27 lutego) to dynamicznie opowiedziana historia młodych utalentowanych muzyków, którzy w brawurowy sposób osiągają szczyty list przebojów. To także opowieść o stanie świadomości, jaki towarzyszył Polakom w początkach wolnego rynku, kiedy wszystko wydawało się możliwe. W obsadzie m.in. Joanna Kulig, Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Tomasz Kot, Jacek Koman i Iwona Bielska.

 

20 marca zobaczymy film pt. Jak całkowicie zniknąć w reżyserii Przemysława Wojcieszka. Agnieszka Podsiadlik i Pheline Roggan w rolach dwóch kobiet, które poznają się w berlińskim metrze. Wzajemne zainteresowanie zamieni się w miłość, która skończy się nad ranem wraz z końcem ich podróży.

Tego samego dnia na ekrany wejdzie komediodramat Grzegorza Królikiewicza Sąsiady, pełen absurdalnego humoru i ciepła film o ludziach wykluczonych, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy, wstydliwie spychając poza margines naszego świata, kształtowanego przez media. Na ekranie m.in. Anna Mucha, Jacek Poniedziałek, Ewa Błaszczyk, Krystyna Tkacz, Marek Dyjak a nawet Mariusz Pudzianowski.

W filmie Życie jest piękne w reżyserii Macieja Migasa zobaczymy Tomasza Kota, który wcieli się w postać aktora Tadeusza Szymkowa, mistrza drugiego planu, którego twarz pojawiła się w niemal każdej polskiej produkcji. Film wejdzie na ekrany jesienią.

Moje córki, krowy (reż. Kinga Dębska) to tragikomiczna historia dwóch sióstr, które postawione w sytuacji krytycznej - pomimo wzajemnej niechęci - zmuszone są współdziałać. Na ekranie Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Małgorzata Niemirska i Łukasz Simlat. Premiera 16 października.

Karbala Krzysztofa Łukaszewicza to ekranizacja dramatycznych wydarzeń z Iraku. W 2004 roku muzułmańskie bojówki atakują miejscowy ratusz, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, którzy mają zapasy jedzenia oraz broni jedynie na 24 godziny walk. Premiera 11 września.

I wreszcie Czerwony pająk Marcina Koszałki (premiera 20 listopada) zainspirowany historią Karola Kota oraz Lucjana Staniaka, dwóch krakowskich seryjnych morderców działających w realiach komunistycznej Polski lat sześćdziesiątych, o których pamięć funkcjonuje na zasadzie miejskiej legendy. Na ekranie m.in. Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Marek Kalita, Robert Mika i Arkadiusz Jakubowski.

 

 

 

Wojciech Musiał