Bohaterem „Gwizdka” jest Marcin - młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. To nie podoba się matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców.

"To pierwszy tak spektakularny sukces Grzegorza Zariecznego, jednak nie pierwszy w jego karierze" - mówi krytyk filmowy Rafał Stanowski. Film Gwizdek doceniono już na festiwalach Nowe Horyzonty oraz Młodzi i Film. Wcześniejszy film twórcy, "Marysina Polana", zdobył wiele nagród, w tym między innymi Nagordę im. Macieja Szumowskiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Grzegorz Zariczny, poeta i filmowiec, na co dzień współpracujący z Ośrodkiem Kultury imienia Norwida w Nowej Hucie, urodził się w podkrakowskim Kokotowie, gdzie mieszka do dziś. Zariczny jest twórcą min. Kroniki Nowohuckiej.

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się od 1978 roku w stanie Utah w USA. Instytut Filmowy Sundance wspomaga kino niezależne - daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.


(Kuba Niziński)