Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Halka" w Narodowym Starym Teatrze

Czy można opowiedzieć na nowo historię moniuszkowskiej Halki? Oddać jej głos, zmienić dynamikę relacji między bohaterami na scenie?


Takiego zadania podejmuje się  jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek teatralnych Anna Smolar, w spektaklu, który oglądać można na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru. Po latach tworzenia autorskich przedstawień, Smolar wraca do polskiej klasyki. - Ta opera mnie zaintrygowała, ale także wywoływała jakiś bunt - mówi reżyserka.
Anna Smolar wychowała w Paryżu, ale wróciła do Polski, by pracować w teatrze. Tworzy teatr kameralny i empatyczny, z humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Związki z Francją kultywuje, wystawiając częściej, niż inni francuskich autorów: Claudela, Camusa, Giraudoux. Tym razem mierzy się z polską klasyką.

- Wariatka, zgubiona, rozpustna, obłąkana, ofiara – to kobieta, która przez chwilę uwierzyła w swoją sprawczość, a której to sprawczość została odebrana. Może mieć swoich obrońców, którzy w heroicznym przypływie stawania po stronie słabszych będą za nią mówić – tyle, że głosy jej rzeczników, chociaż w dobrej intencji, tylko utwierdzają ją w statusie symbolicznym. Jej rola jest dekoracją: to mała syrenka u niemy symbol. Gdyby zaczęto jej słuchać, jej „j’accuse” okazałoby się skrajnie niewygodne: dla tych, którzy ją skrzywdzili, jak i dla tych, którzy stają w obronie jej czci. Protest ofiary jest zawsze ciosem w społeczny porządek i naturalne pojmowanie następstw, ról oraz powinności - piszą o "Halce" twórcy spektaklu.
Autorki spektaklu – Anna Smolar i  Natalia Fiedorczuk zmierzą się nie tylko z przeformułowaniem treści, nadaniem własnego głosu Halinie, ale też opracowaniem nowej formy klasycznego dzieła, tak, aby teatr zawłaszczył sobie wyzwanie opowiadania Halki na nowo.
obsada

    Aleksandra Nowosadko    Halka
    Magda Grąziowska    Zosia
    Karolina Kraczkowska (gościnnie)    Tancerka
    Alicja Wojnowska    Dudziarz
    Roman Gancarczyk    Stolnik
    Radosław Krzyżowski    Janusz
    Michał Majnicz    Dziemba
    Łukasz Stawarczyk    Jontek

Twórcy

    Anna Smolar    Reżyseria
    Ewa Galica, Kalina Dębska    Asystentki reżyserki
    Natalia Fiedorczuk, Anna Smolar, we współpracy z zespołem aktorskim    Scenariusz
    Anna Met    Scenografia/kostiumy
    Stefania Jabłońska    Asystentka scenografki
    Paweł Sakowicz    Choreografia
    Enchanted Hunters (Magdalena Gajdzica, Małgorzata Penkalla)    Muzyka
    Liubov Gorobiuk    Reżyseria światła/ wideo
    Zbigniew S. Kaleta    Inspicjent/sufler
Źródło:
Radio Kraków

Autor:
Justyna Nowicka

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię