Danuta W. to jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych i towarzyskich w Polsce w 2012 roku. Scenariusz monodramu oparty został na autobiograficznej książce Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice". Książka wydana przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa okazała się wydawniczym hitem.

W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

Książka Marzenia i tajemnice , wydana jesienią 2011 roku, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, stała się nie tylko wydarzeniem medialnym, ale też gorącym tematem społecznym. Danuta Wałęsa przerwała milczenie, ale oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki. To zaskakujące zjawisko kulturowe, które wciąż żyje.

W roli Danuty Wałęsy zobaczymy Krystynę Jandę , która o swojej pracy nad tekstem i spektaklem mówi tak:
Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet.

Spektakl Danuta W . w reżyserii Janusza Zaorskiego zobaczymy na deskach teatru Łaźnia Nowa 1., 2., i 3. lutego o 19:00.

A 4 lutego o godzinie 18:00 spektakl odbędzie się w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie .

(Wojciech Musiał)