Michał Rożek był absolwentem krakowskiego drugiego Liceum Ogólnokształcącego, historię sztuki studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez wiele lat należał do Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, przez całe dorosłe życie prowadził akcje edukacyjne, również dla dzieci.

Ta śmierć zaskoczyła wiele osób zwłaszcza, że jeszcze kilka dni temu Michał Rożek rozmawiał o nowych projektach wydawniczych.

"Kraków to było jego życie. Stary Kraków z zabytkami - pięknie o nich opowiadał, o nich pisał. Miał wyjątkowy talent do pisania o rzeczach trudnych w stylu gawędziarskim, obrazowym. Za to też cenili go czytelnicy" - powiedział Radiu Kraków Paweł Piotrowski, dyrektor Wydawnictwa Petrus.

Prof. Michał Rożek był laureatem wielu nagród m.in. w 1990 Nagrody Miasta Krakowa, we wrześniu 1995 Nagrody "Krakowska Książka Miesiąca" (za książkę Wawel i Skałka. Panteony polskie).

Miał 69 lat. Prawdopodobnie zostanie pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych. Termin pogrzebu nie jest jeszcze znany. 

 

 

(Karol Surówka, Marzena Florkowska/ew)