"To zielone światło do realizacji zadań inwestycyjnych zaplanowanych i wyznaczonych do wykonania w Krakowie na najbliższe lata" – czytamy w informacji przesłanej PAP przez krakowski oddział regionalny Agencji Mienia Wojskowego.

Podpisanie aktu notarialnego kończy ostatni etap zamiany gruntów AMW z województwem małopolskim pod budowę Centrum Muzyki. Pozwoli ona zarządowi województwa na zrealizowanie także innej inwestycji – parku Grzegórzki, czyli zielonej przestrzeni (działki o łącznej powierzchni ponad 5,3 ha), która otaczać będzie obiekty tworzące Centrum.

Zgodnie z podpisanym aktem notarialnym Agencja przekaże na rzecz województwa małopolskiego działkę o powierzchni prawie 6, 5 tys. metrów kwadratowych w dzielnicy Śródmieście. To na tym – oraz na przekazanym wcześniej – terenie (łącznie ponad 2,92 ha) powstanie nowoczesny kompleks sal koncertowych i budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej. "Swoje zaplecze znajdą w nich najważniejszych krakowskie zespoły – Capella Cracoviensis, artyści z Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Sinfonietty Cracovia" – czytamy w przesłanej informacji.

Jak podkreślono, "całość inwestycji będzie tworzyła spójną, nowoczesną pod względem architektonicznym i urbanistycznym przestrzeń, która jednocześnie będzie miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Krakowa".

W ramach zamiany AMW uzyska od województwa działkę o powierzchni ponad 3 tys. metrów kwadratowych w dzielnicy Podgórze, która przeznaczona zostanie pod zabudowę mieszkaniową. Agencji przekazano również tereny leżące w Nowej Hucie, które również przeznaczone zostaną pod tego typu zabudowę.

Ideę budowy wspiera wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki.

W budynku Centrum Muzyki znajdzie się kilka sal koncertowych, z których największa pomieści 1,4 tys. słuchaczy. Będą też: sala miesząca 650-800 słuchaczy, sala recitalowa z 270-300 miejscami oraz sale prób, sala multimedialna, przestrzeń edukacyjna i przestrzeń gastronomiczna z restauracją.

Centrum Muzyki wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej i parkiem Miejskim oraz uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową mają stworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta.

Dokumentacja projektowa ma powstać w latach 2019-2020, budowa rozpoczęłaby się w 2021 r., a otwarcie Centrum Muzyki zaplanowano w 2024 r. Koszt realizacji projektu szacuje się na około 265 mln zł. W jednej trzeciej inwestycję ma sfinansować miasto, w dwóch trzecich województwo małopolskie.

 

PAP/bp