- A
- A
- A
"Nie lękajmy się" - kard. Dziwisz powtarza słowa papieża-Polaka podczas święcenia pokarmów na krakowskim rynku
"Nie lękajmy się" - tymi słowami metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz odniósł się do spekulacji na temat bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży. Podczas tradycyjnego święcenia pokarmów na krakowskim rynku kard. Dziwisz apelował o "otwarcie domów i serc".Krakowianie zgromadzeni w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką uczestniczyli w tradycyjnym święceniu wielkanocnych pokarmów, którego dokonał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Składając życzenia kardynał wyraził nadzieję, że nic nie przeszkodzi w Światowych Dniach Młodzieży, które - jak podkreślił - będą błogosławieństwem dla Krakowa i Polski.
Metropolita życzył wszystkim zebranym na placu przed świątynią "wielkanocnej radości i nadziei, pomagającej zmagać się na co dzień z trudnościami i urzeczywistniać marzenia", a sprawującym władzę i uczestniczącym w życiu politycznym, by "kierowali się zawsze zasadą wspólnego dobra, unikali niepotrzebnych niechęci i sporów, i szukali tego, co nas wszystkich łączy".
Kardynał nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
"Radujemy się, że wkrótce przybędzie do nas Ojciec Święty Franciszek wraz z młodzieżą z całego świata. On ostatnio zaprosił młodzież, aby przybyła razem z nim do Krakowa. (…). Nie lękajmy się, te dni na pewno będą błogosławieństwem dla naszego miasta i naszej Ojczyzny" - mówił kard. Dziwisz. "Ufam, że nic nam nie przeszkodzi w tym święcie młodości w stolicy Bożego Miłosierdzia. Młodzież, która przybędzie do nas, przekaże przesłanie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Przekaże orędzie pokoju i solidarności międzynarodowej" - dodał.
Do mieszkańców Krakowa i okolic kardynał zaapelował o "życzliwe otwarcie domów i serc", za co nagrodzeni zostaną wdzięcznością młodzieży z całego świata.
Życzenia krakowianom i turystom złożyli także wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.
Po uroczystości rozdawano bochenki chleba - tzw. kukiełki - i jajka barwione w łuskach cebuli. Potrawy wielkanocne z suto zastawionego stołu, który stanął na placu przed Bazyliką Mariacką trafią do bezdomnych i ubogich podopiecznych braci albertynów.
Mimo deszczu na święcenie pokarmów przyszło bardzo wiele osób, także ci, którzy w Krakowie spędzają święta. "Ja tu jestem pierwszy raz. Piękna uroczystość. Będziemy tu na pewno wracać" - mówiła pani Sylwia, która przyjechała z Pakości w woj. kujawsko-pomorskim.
Święcenie pokarmów pod Bazyliką Mariacką odbywa się w Krakowie od 1995 r.
W #Krakowie za chwile uroczyste swiecenie koszyczkow. Bedzie kardynal i prezydent miasta @RadioKrakow pic.twitter.com/E4FrEy2NgY— Karol Surowka (@SurowkaKarol) 26 marca 2016
Karol Surówka/IAR/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
18:39
Co wspólnego mają św. Piotr i Frankenstein? "Wierz i czytaj. Rozmowy o literaturze i wierze"
-
17:30
Referendum, które zmieniło Europę. Co zostało z obietnic Brexitu?
-
16:36
Paralotniarz awaryjnie lądował przy drodze Jabłonka–Nowy Targ
-
16:23
Miliony z Doliny Chochołowskiej dzielą górali. Coraz ostrzejszy konflikt we Wspólnocie
-
16:07
Dlaczego coraz bardziej się nienawidzimy? Naukowcy znaleźli odpowiedź
-
15:26
Nie będzie tramwaju z Cichego Kącika na Azory. "Projekt przechodzi do historii"
-
15:07
Była usterka na kolei, są opóźnienia w kursowaniu pociągów na trasie Słomniki - Miechów
-
14:51
"Nowy Pompon". Absurd, który nie starzeje się nigdy
-
14:51
Najnowsze autobusy elektryczne dotarły do Krakowa. Za kilka dni przyjadą też te zasilane wodorem
-
14:24
Wsiądź na rower z Radiem Kraków! Zapraszamy na „Rowerową sobotę”
-
14:16
Człowiek, który lubi swoją pracę, nie przepracuje ani jednego dnia. "To jest mit"
-
13:37
Daria Gosek-Popiołek chce ratować historyczne wyposażenie krakowskich sklepów
-
13:31
Nieposłuszeństwo tematem 18. Festiwalu Conrada w Krakowie
-
13:16
Mężczyźni rzadziej dbają o zdrowie. Profilaktyka wciąż wyzwaniem
-
13:12
Siedem polderów ma ochronić Tarnów przed powodzią. Inwestycja trafiła na listę strategiczną
-
13:01
Ekspert alarmuje: Polska i Ukraina wpadają w pułapkę zastawioną przez Rosję
-
12:48
Inwestor nie rezygnuje z planów budowy nowoczesnego schroniska w Beskidzie Wyspowym
-
12:35
Szpitalnik dołączył do tarnowskich maszkaronów
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze