Na największe pochwały jurorów zasłużyła wystawa  „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto - wiele opowieści” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, notabene czynna jeszcze tylko do 3 września. Ekspozycja pokazuje fenomen ówczesnego, wieloetnicznego i wielokulturowego Wilna. - To pierwsza taka wystawa w polsko-litewskich dziejach: pokazuje prawdziwy tygiel narodów i artystyczny fenomen miasta, siłę rodzącej się awangardy, malarstwo religijne, ale i historie emancypacji kobiet-artystek. A to wszystko w spójnej, atrakcyjnej dla widza formie - podkreślali jurorzy.

„Można wskazać wiele powodów, dla których wystawa powstająca w roku obchodów 700-lecia Wilna odbywa się w Muzeum Narodowym w Krakowie.” – pisze w katalogu do ekspozycji prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK a zarazem kurator – „Historyczne związki tych dwóch miast były wielokrotnie badane i podkreślane. Dla obu istotne znaczenie ma dziedzictwo jagiellońskie, łączą je także życiorysy ich mieszkańców, w przeszłości i współcześnie, a dziś dodatkowo wspólne wsparcie dla walczącej o wolność Ukrainy.Wystawa wileńska przypomina, że w panoramie tak definiowanej nowoczesności, nie tylko polskiej, ale również litewskiej i żydowskiej, powinno znaleźć się Wilno. Przede wszystkim jednak ranga i znaczenie wileńskiej sceny artystycznej powinny zostać w pełni odkryte i docenione w kontekście historii europejskiego modernizmu.” 

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/wilno-vilnius-vilne-19181948-jedno-miasto-wiele-opowiesci-w-mnk


"Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023" w Muzeum Fotografii to pokaz prac czworga finalistów największego na świecie konkursu dla artystów posługujących się fotografią. Tegoroczni finaliści – Bieke Depoorter, Samuel Fosso, Arthur Jafa i Frida Orupabo zostali wyróżnieni za wyjątkowe wystawy, prezentowane w 2022 roku w najważniejszych europejskich instytucjach zajmujących się fotografią. To wystawa, która pozwala poczuć puls współczesnej fotografii. Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023 to wystawa dla tych, którzy interesują się współczesną fotografią i sztuką współczesną i chcieliby w skondensowanej formie dowiedzieć się, czym w 2023 roku może być fotografia. Zbierając projekty prezentowane wcześniej w C/O Berlin, paryskim Maison Européenne de la Photographie, w LUMA Arles i szwajcarskim Fotomuseum Winterthur, wystawa finalistów nagrody Deutsche Bӧrse Photography Foundation 2023 pozwala zorientować się w świecie współczesnej fotografii rozumianej jako sztuka współczesna. Jej kuratorami są: Dominik Kuryłek (MuFo), Katrina Schwarz (The Photographers’ Gallery). - "Najnowsza wystawa w Muzeum Fotografii w Krakowie pokazuje, jak fotografia może być istotnym głosem w dyskusji na aktualne tematy społeczne i polityczne. Bieke Depoorter, Samuel Fosso, Arthur Jafa i Frida Orupabo w swoich pracach nie boją się komentować otaczającej ich rzeczywistości, szukając obrazów, które pozwalają im mówić o ich doświadczeniach. W tym roku aż trzy spośród czterech wyróżnionych projektów na różne sposoby opowiadają o byciu czarnym w różnych kontekstach kulturowych i momentach historycznych".

https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/krakow/nagroda-deutsche-brse-photography-foundation-2023-w-krakowskim-muzeum-fotografii


Wśród wakacyjnych wydarzeń dominowały wystawy sztuki. Podczas obrady jury Marki Radia Kraków rozmawialiśmy także m.in o monograficznych wystawach Jana Matejki i Włodzimierza Tetmajera. Ale wakacyjną Marką Radia Kraków postanowiliśmy nagrodzić nowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa. UFO Art Gallery prezentuje przede wszystkim artystów Krakowa i specjalizuje się we współczesnym malarstwie. Jak mówi jurorka Marki RK, wiceprezeska polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki, Magdalena Ujma, "UFO to nie tylko ciekawe wystawy, ale także próby animowania w Krakowie targów sztuki".

Do 7 pażdziernika galeria UFO zaprasza na wystawę zat. Biała Wieża. To spotkanie nadrealistycznych obrazów Marcina Dymka, artysty wizualnego i wykładowcy krakowskiej ASP z formami ceramicznymi Zofii i Marcelego Marklowskich, Piotra Piaskowskiego i Andrzeja Mędrka, wywodzącymi się z lat 90. UFO działa na Kazimierzu, ale organizuje też wydarzenia poza swoja siedzibą. Nauczyciele akademiccy i wykładowcy krakowskiej ASP, malarze, pracujący z tkaniną twórcy instalacji i eksperymentatorzy spotkali się na wystawie w Galerii Podbrzezie UP. Ekspozycja zat. UNKNOWN, czyli "nieznane" opowiadała o szeroko pojętym przekraczaniu granic - zarówno warsztatowych, jak i w sferze idei. Z kolei "Krakowski spleen" był projektem przygotowanym przez UFO w gościnnych wnętrzach Hotelu Garni. Do badań "krakowskiego spleenu" zaprosiła artystka wizualna i kuratorka Maria Ciborowska, spiritus movens Galerii UFO.

https://www.radiokrakow.pl/audycje/co-dzis-oznacza-krakowski-spleen-odpowiadaja-kuratorzy-i-wspolczesni-artysci-zwiazani-z-galeria-ufo