- Z całą stanowczością i zadowoleniem mogę stwierdzić, że specjaliści z Kliniki Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie nie stwierdzili żadnych objawów płucnych. Objawy płucne są warunkiem niemalże sine qua non tej definicji przypadku. Mało tego, gorączka u pacjenta spadła i wykazuje w tej chwili normalną ciepłotę ciała. To bardzo nas uspokaja, aczkolwiek nie usypia całkowicie naszej czujności - mówi Jarosław Foremny, dyrektor Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

 

"W chwili obecnej pacjent przebywa w izolatce, zgodnie ze wszystkimi procedurami. Trwają badania mające na celu wykluczenie lub potwierdzenie obecności u niego koronawirusa" - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala Maria Włodkowska.

Zobacz też: Do szpitala w Olkuszu zgłosił się pacjent z podejrzeniem koronawirusa

Rzeczniczka potwierdziła podawane wcześniej informacje, że pacjent przyjechał z Chin, jednak nie z Wuhan, czyli miasta, gdzie wybuchła epidemia wywołana koronawirusem.

Nowy Szpital w Olkuszu pracuje normalnie. Wszystkie pomieszczenia, w których był pacjent, zdezynfekowano. W piątek na kilkanaście minut zamknięto część pomieszczeń. Lekarze i pielęgniarki pracowali w specjalnych kombinezonach i maseczkach ochronnych. Jak powiedziała  rzeczniczka szpitala, nie było jednak momentu, w którym Szpitalny Oddział Ratunkowy nie przyjmowałby pacjentów. Dyrekcja przypomina jednak, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia osoby, które wróciły z Chin i zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, powinny zgłaszać się bezpośrednio do oddziałów zakaźnych. Jeżeli natomiast po prostu mamy objawy grypowe i nie wróciliśmy z zagrożonego terenu, nie ma powodów do obaw.

Dodał, że pozostaje w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i medycznymi. Zaapelował o zachowanie spokoju.

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie

Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się też do około 25 krajów świata.

WHO ogłosiła, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.

 

 

Marek Mędela/Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.