- A
- A
- A
III Małopolski Kongres Kobiet "Wberw stereotypom"
Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i w jednym czasie znalazło się równocześnie tak dużo pań. Ponad 1500 osób wzięło udział w 3-cim Małopolskim Kongresie Kobiet. Spotkanie zogranizowano w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku - przed budynkiem pikietowali przeciwnicy... aborcji. Mieli ze sobą transparenty i rozdawali ulotki.W Kongresie wzięły udział kobiety młodsze i starsze, znane i mniej znane, przedstawicielki różnych zawodów, na przykład policjantki, a także... gospodynie wiejskie. Sobota upłynęła pod znakiem wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych na wszelkie bliskie kobietom tematy...
- Od wieków w kulturze jest tak, że mężczyźni i kobiety spotykają się oddzielnie - przekonuje Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka Małopolskiego Kongresu - Kiedyś panie spotykały się na skubaniu pierza, w kilka osób. A my mamy tu skubanie pierza na 1500 osób - śmieje się - Rozmawiamy na wszystkie tematy dotyczące kobiet: od profilaktyki raka piersi, po łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i tego czy potrzebujemy wsparcia od rządu i jakiego wsparcia potrzebujemy.
- Jestem po raz pierwszy na Kongresie Kobiet i w ogóle na jakimkolwiek tego typu spotkaniu - mówi jedna z młodych uczestniczek - Przyszłam z ciekawości. Chcę zobaczyć czy to, co się tutaj dzieje, przyda mi się w życiu. Mam nadzieję, że czymś mnie organizatorzy zaskoczą...
- Cieszymy się, że Kongresy Kobiet poświęcony jest nie tylko kobietom sukcesu z miast, ale że organizatorzy kierują swoją uwagę także na mniejsze miejscowości i wioski - mówią z kolei panie z koła gospodyń wiejskich z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce - Koła gospodyń nie tylko tańczą i śpiewają, ale mają też wiele ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Prowadzimy galerie sztuki i różne ciekawe spotkania. I mamy mnóstwo energii. Dla nas Kongres Kobiet to okazja do spotkań, wymiany pasji i doświadczeń.
Kongres otworzył wykład prof. Jerzego Vetulaniego "Mózg kobiety - mózg mężczyzny: równe, ale różne". Wśród kilkudziesięciu prelekcji i paneli, były te poświęcone pracy zawodowej. Był wykład o autoprezentacji, a możliwości wyrażania siebie głosem, gestem i strojem. Można było nawet przynieść własne CV, które oceniali eksperci.
Organizatorzy przyznali też tytuł "wybitnej Małopolanki" dr Annie Chrapuście, znanej mikrochirurg pochodzącej z Limanowej, a pracującej obecnie w szpitalu Rydygiera w Krakowie.
Maciej Skowronek/kw
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:53
„Zmutowany wirus polio w Warszawie”? Prawda jest znacznie mniej sensacyjna
-
08:15
Dominik Jaśkowiec (KO) o sporze Polski z Ukrainą: "Przyjdzie koza do woza"
-
08:01
„Pasy” wróciły do treningów. Trener Grzelak szykuje zmiany w Cracovii
-
07:46
Miliony na inwestycje, spadający dług i polityczny spór. Zarząd Małopolski z absolutorium
-
07:29
Awantura po wyborach osiedlowych w Nowym Sączu. Sprawą zajmie się policja
-
07:07
Dobra wiadomość dla kierowców. Wraca ruch na łącznicach węzła Książ
-
06:49
Krakowska kuria bez zadłużenia. Kard. Ryś powierza finanse świeckiemu ekonomiście
-
06:25
We wtorek nawałnic być już nie powinno, choć możliwe są lokalne burze. Będzie ciepło
-
06:09
Powrót na szczyt. Uniwersytet Jagielloński liderem rankingu Perspektywy 2026
-
06:00
Wypadek z udziałem ciężarówki i osobówki na trasie Szczucin-Dąbrowa Tarnowska. Cztery osoby ranne
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze