Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

III Małopolski Kongres Kobiet "Wberw stereotypom"

  • Kraków
  • date_range Sobota, 2016.02.27 10:18 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:29 )
Rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu i w jednym czasie znalazło się równocześnie tak dużo pań. Ponad 1500 osób wzięło udział w 3-cim Małopolskim Kongresie Kobiet. Spotkanie zogranizowano w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku - przed budynkiem pikietowali przeciwnicy... aborcji. Mieli ze sobą transparenty i rozdawali ulotki.

Fot.M.Skowronek

Posłuchaj co mówi Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka kongresu
III Małopolski Kongres Kobiet w Krakowie 27.02.16 Fot.M.Skowronek

W Kongresie wzięły  udział kobiety młodsze i starsze, znane i mniej znane, przedstawicielki różnych zawodów, na przykład policjantki, a także... gospodynie wiejskie. Sobota upłynęła pod znakiem wykładów, warsztatów i paneli dyskusyjnych na wszelkie bliskie kobietom tematy...

- Od wieków w kulturze jest tak, że mężczyźni i kobiety spotykają się oddzielnie - przekonuje Małgorzata Jantos, krakowska radna i główna organizatorka Małopolskiego Kongresu - Kiedyś panie spotykały się na skubaniu pierza, w kilka osób. A my mamy tu skubanie pierza na 1500 osób - śmieje się - Rozmawiamy na wszystkie tematy dotyczące kobiet: od profilaktyki raka piersi, po łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci i tego czy potrzebujemy wsparcia od rządu i jakiego wsparcia potrzebujemy.

- Jestem po raz pierwszy na Kongresie Kobiet i w ogóle na jakimkolwiek tego typu spotkaniu - mówi jedna z młodych uczestniczek - Przyszłam z ciekawości. Chcę zobaczyć czy to, co się tutaj dzieje, przyda mi się w życiu. Mam nadzieję, że czymś mnie organizatorzy zaskoczą...

- Cieszymy się, że Kongresy Kobiet poświęcony jest nie tylko kobietom sukcesu z miast, ale że organizatorzy kierują swoją uwagę także na mniejsze miejscowości i wioski - mówią z kolei panie z koła gospodyń wiejskich z gminy Igołomia-Wawrzeńczyce - Koła gospodyń nie tylko tańczą i śpiewają, ale mają też wiele ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Prowadzimy galerie sztuki i różne ciekawe spotkania. I mamy mnóstwo energii. Dla nas  Kongres Kobiet to okazja do spotkań, wymiany pasji i doświadczeń.

Kongres otworzył wykład prof. Jerzego Vetulaniego "Mózg kobiety - mózg mężczyzny: równe, ale różne". Wśród kilkudziesięciu prelekcji i paneli, były te poświęcone pracy zawodowej. Był wykład o autoprezentacji, a możliwości wyrażania siebie głosem, gestem i strojem. Można było nawet przynieść własne CV, które oceniali eksperci.

Organizatorzy przyznali też tytuł "wybitnej Małopolanki" dr Annie Chrapuście, znanej mikrochirurg pochodzącej z Limanowej, a pracującej obecnie w szpitalu Rydygiera w Krakowie.

Maciej Skowronek/kw

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię