W tym roku po raz pierwszy w wydarzeniu obowiązują limity miejsc. Kolejka przed wejściem jest coraz większa. Aby dostać się na targi trzeba odczekać około 15-20 minut. Przed samą halą ruchem kieruje policja, dlatego by tu dojechać warto wybrać komunikację miejską. Częściej kursują linie 174, 178 i 578.
Oficjalne otwarcie Międzynarodowych Targów Książki odbyło się w hali Wisła. Mottem tegorocznej edycji są słowa wiersza Wisławy Szymborskiej "Urodziny" - "Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata". To uczczenie samej Noblistki, w tym roku przypada setna rocznica jej urodzin.
Kraków jest takim miastem, gdzie bez książki obejść się nie da. Nie ma się zresztą co dziwić, bo jesteśmy od 2013 roku Miastem Literatury UNESCO, tutaj są korzenie drukarstwa polskiego, tutaj powstawały pierwsze wydawnictwa, tutaj tworzyli laureaci Nobla; Miłosz, Szymborska. To także miasto Mrożka, to także miasto Lema. Targi w Krakowie są sprawą wyjątkową. To miejsce nie tylko sprzedaży książki, to także miejsce spotkań wszystkich tych, którzy książkę tworzą, począwszy od pisarzy, poprzez wydawców, ilustratorów, tłumaczy, cały szereg zawodów, które się wiążą z książką
- powiedział podczas otwarcia targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Gości zgromadzonych na oficjalnym otwarciu w Sali Wisła w EXPO Kraków przywitała prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
Wchodzimy w następne ćwierćwiecze. Rośnie nam drugie, albo i nawet trzecie pokolenie czytelników, z czego się ogromnie cieszymy
- mówiła Grażyna Grabowska.
Prezes Targów w Krakowie ogłosiła także Honorowych Ambasadorów Targów Książki. Tymi tytułami wyróżniono w tym roku Monikę Białecką, Mariana Łyko, Łukasza Wojtusika oraz Velę Szulwińską.
Wśród gości w tym roku między innymi Jerzy Bralczyk, Sczepan Twardoch czy Mariusz Szczygieł - z tymi autorami będzie można zamienić słowo, a także zdobyć autograf w specjalnie w tym roku przygotowanym miejscu.
Międzynarodowe Targi Książki potrwają do niedzieli.