Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Taniec przeciwko przemocy wobec kobiet

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2014.02.14 20:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:21 )
Powstań, przemów, tańcz - apelują organizatorzy akcji "One Billion Rising" ("Nazywam się Miliard"). Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet

"One Billion Rising"

Posłuchaj uczestniczek akcji


Formą protestu jest taniec, wykonywany dziś w 200 państwach na całym świecie. W Polsce akcja odbywa się po raz drugi, biorą w niej udział 32 miasta....

W Krakowie kobiety tańczyły, panowie patrzyli, albo robili zdjęcia - wszyscy przyszli na Plac Szczepański.Taneczny flash mob to społecznościowa akcja, która ma zwrócić uwagę na przemoc wobec kobiet.  Akcję zainicjowała  Eve Ensler. Amerykańska pisarka  postanowiła głośno zaprotestować po serii gwałtów kobiet,jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku. Jak mói - wszyscy mogą wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy, tańcząc w wybranych miejscach na całym świecie. Milczenie sprzyja wykorzystywaniu kobiet, a taniec na miejskich placach zwraca uwagę na ich problemy...           W krakowskim flash mobie uczestniczyło prawie sto osób.

Akcję 'Nazywam się Milliard" - bo prawie miliard kobiet na całym świecie  staje się  ofiarami przemocy - zorganizowała w Krakowie Fundacja Machina Fotografika, we współpracy z Feminoteką.

Szacuje się, że tylko w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. W tym około 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów. Większość z nich nie zgłasza tego ponieważ boi się ponownej traumy.
Ewa Szkurłat/bpAkcja 'Nazywam się Milliard" - bo prawie miliard kobiet na całym świecie  staje się  ofiarami przemocy

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię